REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne wyposażenie samochodów

Przednia szyba auta potrafi skrywać zaawansowaną technikę
Przednia szyba auta potrafi skrywać zaawansowaną technikę
/
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Przednia szyba samochodu to często zaawansowana technicznie konstrukcja. Co potrafią najnowocześniejsze z nich?

Nowinki technologiczne w szybach samochodowych

REKLAMA

Nowoczesne szyby samochodowe to naszpikowane technologią podzespoły, które mają olbrzymi wpływ na poprawę widoczności, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Najnowsze rozwiązania technologiczne w tym zakresie zaprezentowała firma Fuyao Group, będąca jednym z czołowych producentów szyb samochodowych i jednym z głównych dostawców szyb na pierwszy montaż do fabryk samochodowych.

Wszystkie omówione technologie zostały opracowane w działającym od 1999 roku Centrum Badań i Rozwoju Fuyao Group. Rozwiązania te znalazły zastosowanie w szybach czołowych rożnych modeli wiodących marek samochodowych.

Wyświetlacz HUD

System HUD (Head Up Display) to technologia zapoczątkowana w przemyśle lotniczym. Umożliwia ona pilotom przeglądanie wskazań zegarów i celowników bez odwracania wzroku. Technologia ta zaczęła być stosowana w szybach samochodowych w 1989 roku. Pozwala zmniejszyć częstotliwość, z jaką kierowca spogląda na deskę rozdzielczą, co umożliwia mu szybsze zareagowanie na to, co dzieje się na drodze. Szyby wykorzystujące to rozwiązanie znajdziemy m.in. w Audi A6 czy Buick Regal.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nowe urządzenia poprawiające bezpieczeństwo jazdy samochodem

Ogrzewanie przewodowe

Technologia ta polega na doprowadzeniu napięcia elektrycznego do szyby, co umożliwia natychmiastowe usunięcie z niej lodu, szronu czy pary. Napięcie można doprowadzić albo przez przewody grzejne, które są aplikowane do folii PVB przed laminowaniem, albo też przez zastosowanie powłoki grzewczej. Funkcję tą pełni warstwa metalu nakładana na wewnętrzną powierzchnię szkła przed laminowaniem. Szyby Fuyao z tą technologię znajdziemy m.in. w BMW Mini, Land Rover Freelander, VW Polo.

Szyby hydrofobowe

W czasie jazdy podczas deszczu, woda w postaci drobnych kropli lub tafli wody pozostaje na zewnętrznej powierzchni szyby, powodując utratę widoczności. Aby temu zapobiec, stosuje się hydrofobizację szkła. Szkło z powłoką hydrofobową powstaje przez nałożenie na jego powierzchnię nanotechnologicznej warstwy fluorku, która zapobiega tworzeniu się drobnych kropli lub tafli wody. Zamiast tego formują się duże krople, które znacznie łatwiej spływają z powierzchni szyby. Szyby Fuyao z tą technologią zostały zastosowane m.in. w Volvo S80, Toyota Camry czy Mazda 6.    

Szkło akustyczne

Szyba akustyczna z laminatem o podwyższonej dźwiękoszczelności pozwala na znacznie lepszą redukcję odgłosów zewnętrznych niż standardowe szkło laminowane. Folia akustyczna PVB pozwala zmniejszyć hałas w kabinie o 5 do 10 dB w normalnych warunkach (czyli nawet kilkukrotnie). Ponadto zastosowanie specjalnej warstwy akustycznej znacznie redukuje częstotliwości pomiędzy 1000-4000 Hz, które są rozpoznaną przyczyną choroby lokomocyjnej. Szyby Fuyao z tą technologią znajdziemy m.in. w Audi Q5, Cadillac STS, VW Passat.

Szyby odbijające promieniowanie podczerwone

Szkło odbijające promieniowanie podczerwone (IR) powstaje przez powlekanie metalem wewnętrznej powierzchni szklanej oraz laminowania folią PVB. Metalowa warstwa odbija światło słoneczne i blokuje przedostawanie się promieniowania do wnętrza samochodu. Powoduje to obniżenie temperatury wnętrza samochodu i redukuje odblaski na szybie, co zwiększa komfort pasażerów i widoczność podczas jazdy w słoneczne dni.

Antena w szybie

Kolejną nowinką technologicznych stosowaną w szybach Fuyao jest antena montowana w szybie.  Może ona przybrać formę anteny z drutu miedzianego zatopionego w foli PVB, anteny drukowanej na szkle, czy też wykorzystującą powłokę anty IR do odbierania sygnałów radiowych. Powłoka antenowa wykorzystująca powierzchnię anty IR jest najnowocześniejszym typem anteny. Umożliwia ona odbiór lepszego sygnału radiowego i jest całkowicie niewidzialna na szybie.

Źródło: materiały prasowe glass4cars.pl

Ogrzewania przewodowe szyba
szkło akustyczne szyba
szkło hydrofobowe szyba
szkło odbijające promienie podczerwone szyba
wyświetlacz HUD szyba
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA