| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > System ostrzegający o jeździe pod prąd

System ostrzegający o jeździe pod prąd

Jazda pod prąd autostradą naraża niewinne osoby na niebezpieczeństwo. Mercedes-Benz zaprezentował niedawno system zapobiegający wykonaniu takiego manewru.

Wypadki na autostradach

Wypadki na autostradach są w polskich realiach rzadkością. Łącznie w ciągu roku dochodzi na nich do mniej niż 100 wypadków. Na zachodzie Europy liczba zdarzeń drogowych jest na tego typu drogach większa, ale wiąże się z to ze znacznie gęstszą siecią autostrad. Główną ich przyczyną jest wymuszenie pierwszeństwa.

Zobacz też: Predictive Powertrain Control - nowoczesny tempomat

W ostatnich miesiącach coraz częściej docierają jednak informacje o czołowych zderzeniach pojazdów na autostradach. Wydawać się to może nieprawdopodobne, ale jest to problem, z którym Policja spotyka się coraz częściej. Co jest tego przyczyną? Nieumiejętne czytanie znaków drogowych. Kierowcy mylą wjazd na autostradę ze zjazdem i w ten sposób znajdują się na niewłaściwej jezdni.

System zapobiegający jeździe pod prąd

Mercedes-Benz postanowił opracować rozwiązanie które zapobiegnie jeździe pod prąd autostradą. Zaprojektował system rozpoznawania znaków, który może ostrzegać kierowców o łamaniu przepisów ruchu drogowego i ignorowaniu zakazów wjazdu, a w konsekwencji - zapobiec wjechaniu na niewłaściwą drogą.

Serce systemu stanowi kamera ukryta za przednią szybą. Wykonują kilkadziesiąt zdjęć na sekundę, analizuje każde z nich w poszukiwaniu schematu, oznaczonego przez system jako znak zakazu wjazdu. W chwili wykrycia zagrożenia układ emituje ostrzeżenie w postaci potrójnego sygnału dźwiękowego, a na wyświetlaczu centralnym pojawia się ostrzeżenie o zakazie wjazdu.

Zobacz też: Systemy rozpoznawania znaków drogowych

Dla poprawy skuteczności działania systemu, układ współpracuje z nawigacją GPS, która w oparciu o dane zapisane na mapach weryfikuje położenie pojazdu oraz informacje o znakach drogowych na danym odcinku drogi.

System jest dostępny w najnowszych Mercedesach klasy E oraz S, a w przyszłości trafi do pozostałych modeli niemieckiego koncernu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czołowe zderzenie na autostradzie to coraz częstszy problem na autostradach. Mercedes wprowadza system pozwalający uniknąć tego typu wypadków. Fot. newspress
Czołowe zderzenie na autostradzie to coraz częstszy problem na autostradach. Mercedes wprowadza system pozwalający uniknąć tego typu wypadków. Fot. newspress

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »