REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycięty katalizator: kradzieże stają się plagą!

Wycięty katalizator: kradzieże stają się plagą!
Wycięty katalizator: kradzieże stają się plagą!

REKLAMA

REKLAMA

Wycięty katalizator oznacza dla kierowcy poważny i drogi w usunięciu problem. Złodzieje się tym jednak nie przejmują i kradną osadniki na potęgę.

Kradzież katalizatora. To dziś codzienność kierowców!

Centrum miasta, biały dzień i dosłownie kilka minut. Tak często wygląda scenariusz kradzieży katalizatora w samochodzie. Złodziej podchodzi do auta ze szlifierką, kładzie się na ziemi, wchodzi pod podwozie i po prostu wycina osadnik z układu wydechowego. Co może zrobić właściciel auta? Oczywiście zgłosić sprawę na policję i mieć nadzieję, że funkcjonariusze znajdą na tyle energii, aby przejrzeć zapisy z okolicznych kamer monitoringu oraz znajdą jakiś ślad naprowadzający na przestępcę.

REKLAMA

Czemu kradną katalizatory?

Czemu złodzieje kradną katalizatory? Bo to niezwykle dochodowy biznes! Używany katalizator można spokojnie sprzedać za kwotę od kilkuset do ponad tysiąca złotych (bo zawierają dużą ilość metali szlachetnych). A jako że część nie jest oznaczana, jej pochodzenie z przestępstwa niezwykle trudno wykazać. 

Wycięty katalizator: ile kosztuje naprawa?

Wycięty katalizator oznacza, że kierowca musi zamontować osadnik ponownie. Ceny samych katalizatorów wynoszą od 600 - 700 do nawet 3 tysięcy złotych. Wydatek jest zatem niemały! Jakie są opcje alternatywne? Filtr zawsze można zaślepić. W jego miejscu montuje się rurę uzupełniającą lukę w wydechu, stosuje osłonę imitującą obecność katalizatora oraz wgrywa do komputera w silniku łatkę systemową uśmiercającą czujniki zamontowane w okolicy osadnika. W tym przypadku wydatek jest dużo niższy - kierowca powinien przygotować jakieś 300 - 400 złotych.

Kradzież katalizatora: jak się przed nią chronić?

Niezwykle ciężko uchronić samochód przed wycięciem katalizatora przez złodziei. Najlepsza metoda? To tak naprawdę garażować samochód. Pozostawienie pojazdu w zamkniętym garażu zdecydowanie utrudni dostęp do niego. Poza tym warto sprawdzić np. zakres obowiązywania polisy auto casco. Może się bowiem okazać, że AC będzie obejmować koszty usunięcia skutków kradzieży katalizatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA