reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Elektryczne ogrzewania postojowe - jak działa i jakie są jego funkcje?

Elektryczne ogrzewania postojowe - jak działa i jakie są jego funkcje?

Ogrzewanie postojowe jest urządzeniem przydatnym szczególnie zimą. Może ono służyć zarówno dla poprawienia komfortu użytkownikowi, jak również dla dłuższej żywotności silnika. Jakie są rodzaje tego typu urządzeń oraz które okażą się dla nas najlepsze?

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, których zadaniem jest ogrzanie pojazdu.  Różnią się one pod względem wykorzystywanego do ich działania zasilania a także budową. Wybór zależy od zakładanego budżetu oraz celu montażu takiego urządzenia.

Ogrzewanie elektryczne auta na postoju

Urządzenie to czerpie energię z zewnętrznej sieci prądu zmiennego, podgrzewając silnik samochodu, jak również jego wnętrze. Ogrzewanie wnętrza następuje dzięki dmuchawie, której moc sięga 2KW. W zależności od silnika, grzałki przepływowe montowane są w układzie chłodzenia, w bloku silnika, przyklejane lub przykręcane do misji olejowej oraz wkręcane w miejsce korka spustowego oleju. Na miejsce montażu nie mamy wpływu, gdyż jest ono przypisane do danego silnika.

Zobacz też: Płyny chłodnicze – które można ze sobą mieszać?

Różne konfiguracje ogrzewania postojowego

Ogrzewanie elektryczne, dzięki swojej modułowej konstrukcji może być konfigurowane w trzech pakietach:

Pakiet podstawowy: Ogrzewanie silnika

Najprostsze i najtańsze urządzenia na rynku służą jedynie do ogrzania silnika naszego samochodu. Urządzenie to ma sprawić, aby nasza jednostka napędowa posiadała temperaturę wyższą o 20-30% w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Sprawi to, że nasz silnik będzie uruchamiany w takich warunkach, jakie mniej więcej panują w lecie. Dzięki temu nie powinno być problemów z rozruchem. Przyczyni się to również do zwiększenia żywotności naszej jednostki napędowej, ponieważ każdorazowe uruchamianie bardzo zimnego silnika odpowiada przejechaniu kilkuset kilometrów. Zasada działania jest bardzo prosta: ogrzewanie działa, kiedy podłączymy je do zasilania. Nie mamy możliwości zaprogramowania, kiedy ma się włączyć ogrzewanie, chyba że dokupimy niedrogi załącznik czasowy, dzięki któremu będziemy mogli zaprogramować włączenie ogrzewania odpowiednio wcześniej. Ceny takiego pakietu zaczynają się od 280 zł.

Pakiet z ogrzewaniem wnętrza

Droższe urządzenia oprócz podgrzewania silnika posiadają również funkcję ogrzewania wnętrza. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze naszego samochodu będzie na tyle rozgrzane aby roztopić śnieg oraz lód zalegający na szybach. Niestety, taki układ również nie posiada sterowania, więc jeśli chcemy wcześniej uruchomić system, musimy, tak jak w powyższym przypadku, zakupić załącznik czasowy.  Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne, ponieważ nagrzewnica wnętrza posiada termostat, który zabezpiecza przed niepożądaną pracą. Takie urządzenia oczywiście muszą spełniać normy bezpieczeństwa, dlatego każde urządzenie posiada odpowiednie certyfikaty, dopuszczające je zgodnie z przepisami do ruchu drogowego. Nagrzewnica, która służy do ogrzewania naszego wnętrza, zamontowana musi być w miejscu, gdzie będzie posiadała swobodny wlot i wylot powietrza. Najczęściej miejscem wybieranym do montażu jest prawa strona w miejscu pasażera. Ceny takiego pakietu zaczynają się od 680 zł.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ogrzewania postojowe pozwala wsiąść zimą do przyjemnie nagrzanego wnętrza pojazdu.
Ogrzewania postojowe pozwala wsiąść zimą do przyjemnie nagrzanego wnętrza pojazdu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama