reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Dlaczego nie działa ogrzewanie?

Dlaczego nie działa ogrzewanie?

Przyczyny słabo działającego ogrzewania w samochodzie mogą być bardzo różne. W systemie ogrzewania mogą się popsuć zarówno elementy elektryczne, jak i mechaniczne. Naprawa niestety będzie kosztowna, głównie dlatego, że poważniejsze awarie wymagają rozmontowania całej deski rozdzielczej.

Przełączniki i dźwigienki - najsłabsze ogniwo

W systemie ogrzewania najczęściej psuje się samo sterowanie. Warto zatem na początek sprawdzić, właśnie ten element. Do otwarcia zaworu nagrzewnicy, przez którą płynie ciecz z układu chłodzenia, może służyć zwykła dźwignia ręczna lub bardziej skomplikowany układ regulujący przepływ w zależności od zadanej temperatury. Podobnie jest z nawiewami. Są te sterowane ręcznie, a także takie, w których położenie klap wybiera się jednym z kilku przycisków, a resztę wykonuje już np. elektryczny motor.

Bez względu jednak na to, w jaki sposób sterowany jest zawór i klapy nawiewu, wszystko musi działać bez zastrzeżeń. Jedyny sposób, żeby to sprawdzić to wciskać klawisze i obserwować. Jeśli systemu klap nie widać, wystarczyć może ocena "na słuch" - wyraźnie odgłosy terkotania lub głucha cisza będą świadczyć o problemach.

Zobacz również: Jak często konserwować klimatyzację? – poradnik

Wolna droga dla powietrza

Przepływ powietrza przez nagrzewnicę wymuszony jedynie ruchem samochodu bywa wystarczający. Sprawdźmy więc, czy powietrze na wlocie do nagrzewnicy nie natrafia na przeszkody. Jedną z nich może być niedostatecznie otwarta klapa nawiewu z powodu np. złej regulacji mechanizmu sterującego lub jego uszkodzenia. Przepływ powietrza przez nagrzewnicę równie skutecznie potrafią hamować zalegające zeschnięte liście.

Termostat, a może zapowietrzony układ?

Jednym z warunków prawidłowego działania ogrzewania jest zapewnienie cieczy właściwego krążenia w tzw. dużym obiegu, czyli między silnikiem, chłodnicą i nagrzewnicą. Tym, co potrafi zakłócić krążenie, jest na przykład obecność w układzie chłodzenia powietrza. Układ wymaga wtedy odpowietrzenia. Do przeprowadzenia operacji potrzebna jest dokładna znajomość całej procedury, w tym liczby i rozmieszczenia zaworów odpowietrzających. Potrzebna będzie instrukcja serwisowa lub wizyta u specjalisty od wentylacji i klimatyzacji.

Martwy wentylator

Zbyt głośna praca wentylatora świadczy albo o nadmiernym zużyciu jego łożysk, albo o zanieczyszczeniach, które przedostały się do łopatek. W przypadku, gdy wentylator nie działa na żadnej prędkości, należy najpierw sprawdzić bezpiecznik w jego obwodzie oraz napięcie w wiązce zasilającej. W ten sposób ocenimy, czy przyczyna leży poza silnikiem wentylatora, czy w nim samym.

Zobacz również: Jak dbać o klimatyzację?

Uszkodzona nagrzewnica = dużo pracy

Rzut oka na nagrzewnicę może nam wiele powiedzieć o jej kondycji. Zanieczyszczenia osiadłe na gęsto ożebrowanych powierzchniach czy ślady wycieków tłumaczą od razu spadek intensywności oddawania ciepła do otoczenia i ubytki płynu chłodzenia. Problem jedynie w tym, żeby móc to zobaczyć, trzeba najpierw wymontować nagrzewnicę, a to w wielu samochodach bywa zajęciem nie dość, że czasochłonnym, to jeszcze skomplikowanym. Najlepiej, jeśli zrobi to fachowiec.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama