reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Tuning > Tablica rejestracyjna w innym miejscu niż fabryczne

Tablica rejestracyjna w innym miejscu niż fabryczne

Tylne tablice rejestracyjne niektórych aut są umieszczone nie na zderzaku, lecz na pokrywie bagażnika. Czy przeniesienie tablicy na zderzak jest zgodne z prawem? Czy możemy w ten sposób "stuningować" samochód?

Położenie tablicy rejestracyjnej jest określone przepisami Prawa o Ruchu Drogowym. Policja zabiera nam dowód rejestracyjny i stwierdza między innymi nieprawidłowe zamocowanie tablicy. Czasem mamy także problem z samym oświetleniem.

Tablica rejestracyjna podświetlona na niebiesko

Niestety wszyscy „tunerzy”, którym pojawia się błysk w oku na myśl o kolorowym podświetleniu tablicy, muszą liczyć się z tym, że utracą dowód i będą zmuszeni przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne, by go odebrać. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia określa wprost, że podświetlenie ma być koloru białego. Ale jeżeli policjant okaże się dociekliwy, może okazać się, że nawet przy białych żarówkach możemy mieć problemy. Tak będzie na przykład przy mocno świecących zestawach LED.

Zobacz też: Tuning bez konsekwencji - ulepszaj auto zgodnie z prawem

Rozporządzenie nakazuje, by oświetlenie pozwalało na odczytanie tablicy z dwudziestu metrów, ale samo oświetlenie nie może dawać na tyle mocnego światła, by stanowiło punkt świetlny z odległości powyżej 25 metrów. Tak więc musimy go zakryć tak, by snop światła padał jedynie na tablicę.

Tablica na środku, czy z boku?

Przygotowując się do montażu tablicy musimy pamiętać, o tym że w rozporządzeniu określono miejsce zamontowania, które musi być „równe i prostokątne” i o określonych wymiarach, co oznacza, że nie możemy tablicy rejestracyjnej podwiesić pod zderzakiem. Tablica powinna być umieszczona poziomo, a kąt w pionie nie może być większy niż 30 stopni, jeżeli litery są skierowane w górę i nie większy niż 15 stopni, jeżeli są skierowane w dół. Ważny jest fakt, że tablicy nie możemy umieścić na prawo od osi symetrii samochodu. Po lewej stronie zderzaka natomiast jest to dozwolone, pod warunkiem, że mieści się w obrysie naszego auta i nie wystaje.

Zobacz też: Jak zamontować oświetlenie LED?

Dostosowując tylny zderzak naszego samochodu do umieszczenia tablicy musimy pamiętać o kwestii wysokości. W praktyce będzie miało to znaczenie tylko przy samochodach o mocno obniżonym zawieszeniu. Tablica powinna znajdować się minimum trzydzieści centymetrów od ziemi. Nie możemy jej także „wpuścić” zbyt głęboko w zderzak. Wszystkie cyfry i litery muszą być widoczne z trzydziestostopniowego kąta z boku i piętnastostopniowego z góry.

Montując oświetlenie tablicy rejestracyjnej pamiętajmy, że nie tylko kolor jest ważny. Nie może być ono także zbyt słabe, ani zbyt intensywne.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tablica rejestracyjna może być umieszczona w innym miejscu niż fabryczne, lecz istnieją co do tego pewne warunki. Fot. Fotolia
Tablica rejestracyjna może być umieszczona w innym miejscu niż fabryczne, lecz istnieją co do tego pewne warunki. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama