REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować auto terenowe do wyjazdu w teren?

Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku zostało niewiele nowych aut, które są w stanie pokonywać bagna czy leśne ostępy. Może Land Rover Defender, Discovery czy japońskie pikapy mogą wjechać w poważny teren. I z niego wyjechać...

Truizmem byłoby twierdzenie, że im lepsze masz auto, tym w poważniejszy teren możesz się wybrać. Byłoby, gdyby nie kierowcy, którzy wybierają się na podbój bagien za kierownicą np. Freelandera czy Porsche Cayenne. To nie są auta terenowe, ich żywiołem jest asfalt, ewentualnie polna droga. Grzechem jest wpychanie ich w błoto...

REKLAMA

Ale jeśli masz auto, na którym ślady błota wyglądają szlachetnie a nie niechlujnie, zadbaj o kilka rzeczy, zanim ruszysz na wyprawę.

Wjazd w teren

Przede wszystkim postaraj się o towarzystwo. Samotny wjazd w teren jest kiepskim pomysłem. Weź przynajmniej jedną doświadczoną osobę, która bywała w terenie, nie boi się ubrudzić i zna techniki wyciągania auta z błota. Jeszcze lepiej wybrać się na wycieczkę z całą grupą offroadowców. Bo to sport bardzo społeczny, polega przede wszystkim na dobrej zabawie, pomaganiu sobie nawzajem. A wieczór przy ognisku i suszenie przemoczonych ciuchów – tego reklamować nie trzeba.

Opony

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na oponach do jazdy po asfalcie nie wjeżdżaj w teren. Możesz na nich jechać polną drogą, ale już trochę błota sprawi, że samochód straci jakiekolwiek pozory trakcji. Do wyboru masz trzy typy opon – AT, MT i Extrem. Oznaczenie AT to All Terrain. To przejściówki między oponami na asfalt i stricte terenowymi. Radykalni offroaderzy nie ich nie polecają, ale przy wyjeździe w lekki teren, albo okazjonalnych wycieczkach bardzo się przydadzą. MT to Mud Terrain – opony typowo terenowe, idealne na błoto i inne luźne nawierzchnie. Extrem – sama nazwa wskazuje na to, do czego są przeznaczone.

Siekiera, motyka i latarka

Wiem, że zakładasz, iż nie będziesz katować samochodu, że tylko się przejedziesz, zobaczysz jak to jest. Ale zaufaj mi – nie możesz sobie wierzyć. Jeśli Ci się nie spodoba, faktycznie się przejedziesz i wrócisz. Ale możesz wsiąknąć. Wtedy przydadzą Ci się rzeczy niezbędne do wyciągnięcia auta z błota czy piasku oraz setka innych. Do najpotrzebniejszych należą:

Solidna łopata, by wykopać auto z gleby a właściwie glebę spod auta

Siekiera, nie po to, by rąbać drzewa – tego robić nie wolno! Ale zdarzają się leżące pnie, które przy pomocy siekiery trzeba usunąć. Poza tym przyda się na ognisko i do wielu rzeczy, których nie sposób przewidzieć.

Zobacz również: Jak jeździć w górach zimą?

Ciuchy „porządne inaczej” - dobre turystyczne buty, spodnie. Doskonale sprawdzają się stroje wojskowe. Są niedrogie, trwałe, nie szkoda ich ubrudzić. No i mają odpowiedni styl.

REKLAMA

Liny. Dużo mocnych lin. Na ogół to, co uważasz za linę w teren absolutnie się nie nadaje. Tu potrzebne są bardzo wytrzymałe, zbyt słabe są wręcz niebezpieczne – kiedy pękną, poruszają się z dużą prędkością, kosząc wszystko po drodze. Poradź się bardziej doświadczonego offroadera przed zakupem liny. Najlepiej sprawdzają się taśmy – szerokie, z uszytymi pętlami, dość grube, o sporej szerokości. Są dość uniwersalne, można podpiąć się do innego auta, a gdy wyciągasz się na własnej wyciągarce oplata się taką taśmą drzewo i do niej podpina linę od wyciągarki. W ten sposób nie uszkodzisz drzewa – szeroka taśma uchroni je przed zerwaniem kory. Do lin dokup kilka szekli i haków dużego kalibru. 

Zaczepy – te wszystkie liny musisz mieć do czego przyczepić. Sprawdź więc, gdzie w aucie masz punkty, do których da się je przypiąć. Zrób to przed wjazdem w teren i zapamiętaj, gdzie są. Szukanie ich po omacku pod wodą, stojąc po pas w rwącej rzece, albo odkopywanie niewłaściwego punktu do przyjemności nie należą. W dobre zaczepy warto w ogóle zainwestować, dorobić nowe – seryjne mogą nie być obliczone na ekstremalne obciążenia.

Zobacz również: Jak jeździć po nierównościach i dziurawych drogach?

To są rzeczy absolutnie podstawowe, nie wymagające dokonywania przeróbek auta. Znakomicie ułatwiają początki off-roadu, pewne sprawdzenie, czy ten sport może stać się życiowym hobby. Nie wymagają też znaczących nakładów a sam wypad czynią po prostu bezpiecznym. Ułatwiają też czerpanie z niego przyjemności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA