Wady i zalety silnika 1.9 TDI

REKLAMA
REKLAMA
Silniki 1.9 TDI
Silniki 1.9 TDI są produkowane od 1991 roku i nadal cieszą się dobrą opinią.
REKLAMA
Silnik 1.9 TDI powstał dwadzieścia lat temu, czyli w 1991 roku. Motor koncernu Volkswagena zadebiutował w modelu Audi 80, miał moc 90 KM i oznaczenie 1Z. Jednak już po dwóch latach silniki trafił pod maskę VW Golfa III, a później kolejne odmiany tej jednostki napędowej były montowane w niemal wszystkich modelach firmy.
Zobacz też: Eksploatacja silnika 2.0 dCi
Pierwszy silnik koncernu Volkswagena 1.9 TDI (1Z) miał prostą 4-cylindrową budowę. Jego najważniejszym elementem była rozdzielaczowa pompa wtryskowa Bosch z elektroniczną regulacją dawki i momentu wtrysku, wytwarzająca ciśnienie 80 MPa. Dwustopniowe wtryskiwacze podawały paliwo bezpośrednio do komory skalania. Głowica miała 8 zaworów, a wał korbowy podparto na 5 łożyskach.
Polecamy: PITY 2015 z płytą CD
Zastosowano także turbosprężarkę, intercooler, układ recyrkulacji spalin i świece żarowe w układzie chłodzenia ułatwiające rozruch przy niskich temperaturach. Kolejne diesle 1.9 TDI były rozwinięciem tej konstrukcji. W jednostce mocniejszej 110 KM wprowadzono m.in. turbinę ze zmienną geometrią i dwumasowe koło zamachowe. Prawdziwym przełomem było jednak wprowadzenie pompowtryskiwaczy, czyli pompy i wtryskiwacza w jednym, napędzanych wałkiem rozrządu. Niektóre wersje, np. 1.9 TDI/130 KM , mogły współpracować z filtrem cząstek stałych – stosowano tutaj dwa systemy: z dodatkiem do paliwa (wymiana filtra, co 120 tys. km) lub z niewymiennym filtrem DPF.
Zobacz też: Eksploatacja silnika 1.5 dCi
REKLAMA
Ważną zaletą silnika 1.9 TDI jest bezpośredni wtrysk, który pozwala uzyskać dużą moc przy niskim zużyciu paliwa. Na początku był on realizowany przy pomocy rotacyjnej pompy wtryskowej i dwustopniowych wtryskiwaczy, jednak pod koniec lat 90. XX wieku system ten zaczęto zastępować pompowtryskiwaczami mogącymi uzyskiwać ciśnienie wtrysku nawet 205 MPa.
Jedyną wadą silników 1.9 TDI zwłaszcza tymi z pompowtryskiwaczami okazała się dość głośna praca. Na ogół było to dokuczliwe w samochodach klasy niższej, które nie mają dobrze wyciszonego wnętrza.
Silniki 1.9 TDI możemy spotkać w autach kilku marek, np.: Volkswagen, Audi, Seat, Ford, oraz Skoda.
Zobacz też: Dwucylindrowy silnik TwinAir - historia kołem się toczy
Za najbardziej niezawodny uznawany jest silnik 1.9 TDI/90 KM. Wynika to m.in. z bardzo prostej budowy- jak już wspomniałem. Niemniej nawet w nim można wyróżnić pewne elementy, które mogą sprawiać niemałe problemy. Bólu głowy właścicielom tej jednostki mogą napędzić: turbosprężarka, zawór recyrkulacji spalin, przepływomierz powietrza, a po większym przebiegu również pompa wtryskowa, wtryskiwacze i np. pękający króciec pompy podciśnienia. W nowszych wersjach silnika 1.9 TDI pojawiły się rozwiązania, które niestety poszerzają tę listę. Chodzi m.in. o turbinę ze zmienną geometrią, dwumasowe koło zamachowe, pompowtryskiwacze, filtr cząstek stałych, sprzęgło w kole pasowym alternatora, koło pasowe z tłumikiem drgań na wale korbowym i kilka dodatkowych czujników. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń w silniku 1.9 TDI jest zerwanie paska rozrządu.
Zobacz też: Eksploatacja silnika 1.6 T
Podsumowując zalety silnika 1.9 TDI, można powiedzieć tyle, że jest on oszczędny, trwały, potrafi być także dynamiczny. Jednak nie możemy zakładać na tej podstawie, że każdy samochód z tą jednostką napędową to dobra inwestycja. Na rynku wtórnym znaleźć można wiele aut, w których silniki te mogą być dość mocno wyeksploatowane i wymagać sporej inwestycji.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA