REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: kontrola skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Volkswagen Polo. Fot.Newspress
Volkswagen Polo. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zachowanie odpowiedniego stanu skrzyni biegów pozwala na prawidłowe działanie przekładni. W poradniku tym pokażemy jak skontrolować skrzynię biegów w Polo IV i Ibiza III.

W poradniku tym dokonamy kontroli przekładni manualnej i automatycznej. Na samym początku zbadamy przekładnię pod kątem wycieków. Najpierw postaramy się zlokalizować ewentualne wycieki. Unosimy samochód i oglądamy dokładnie całą skrzynie. Jeżeli są duże wycieki to będą widoczne, ale trudno będzie nam ustalić gdzie leży problem z racji zabrudzonej obudowy. Jednak można zastosować dosyć skuteczną metodę. Myjemy obudowę skrzyni biegów, posypujemy kredą miejsca podejrzane o nieszczelność, opuszczamy samochód i udajemy się na jazdę próbną. Po przejechaniu ok. 30km wracamy, unosimy auto i sprawdzamy czy są widoczne jakieś ślady.

REKLAMA

Zobacz też: Synchronizator, synchronizowana skrzynia biegów

REKLAMA

Miejsca, które są najbardziej narażone na nieszczelności to: połączenie silnika ze skrzynią biegów, półosie bezpośrednio przy skrzyni biegów, korek spustowy i wlewowy. Kiedy mamy ten punkt kontrolny za sobą przechodzimy do sprawdzenia poziomu oleju w przekładni. Zaczynamy od manualnej skrzyni biegów. Oznaczenie znajduje się na tabliczce znamionowej i na obudowie skrzyni biegów (jest kilka typów skrzyń). Pierwszy krok to demontaż dolnej osłony silnika.

Sposób postępowanie jest taki sam. Różnica polega na umiejscowieniu korka spustowego. Odkręcamy go i sprawdzamy poziom oleju palce. Jeśli jest niewyczuwalny to należy zrobić sobie z drutu próbnik poprzez zagięcie go w kształcie litery „L”. Jeżeli stan jest niższy niż do dolnej krawędzi otworu to musimy dolać oleju. Jeśli chodzi o tą skrzynię to nie wymaga ona wymiany oleju. Jest to konieczne w przypadku naprawy lub wymiany przekładni.

Zobacz też: Test Volkswagen Touran - prorodzinny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do przekładni automatycznej. Na początku musimy doprowadzić do rozgrzania skrzyni – 30 stopni. Temperatura taka panuje już po krótkiej jeździe. Ustawiamy dźwignię zmiany biegów położenie „P” i odkręcamy korek u dołu skrzyni biegów z jej przedniej części. Uprzednio podkładamy puste naczynie na olej. Będzie on spływał kroplami z rurki przelewowej.

Nie gasimy silnika i czekamy aż osiągnie wyższą temperaturę. Jeśli będzie wypływał kroplami to znak, że jego stan jest prawidłowy. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji należy dolać oleju. wyżej znajduje się korek wlewowy zabezpieczony zatyczką ochronną. Zdejmujemy go i wlewamy go do momentu aż zacznie wypływać z rurki przelewowej. Po zakończeniu zakręcamy go i zakładamy nową zatyczkę. To samo tyczy się wszystkich uszczelnień każdego korka.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA