reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu?

Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu?

Przez umowę sprzedaży samochodu, tak samo jak i przy sprzedaży innych dóbr, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić za nią sprzedawcy określoną cenę. Na co jednak zwrócić uwagę pisząc umowę sprzedaży samochodu?

Stronami umowy sprzedaży samochodu są sprzedający i kupujący. Mogą być to dwie osoby fizyczne albo dwóch przedsiębiorców. Możliwa jest także sytuacja, żeby osoba fizyczna nabywała samochód od przedsiębiorcy i na odwrót. Sprzedającym samochód powinien być właściciel pojazdu lub posiadać upoważnienie właściciela do sprzedaży jego pojazdu. Ewentualna sprzedaż samochodu, którego wcześniejszy zakup był finansowany z kredytu, wymaga zgody banku na taką sprzedaż.

Zobacz też: Dlaczego umowę sprzedaży samochodu warto zawierać na piśmie?

 Forma umowy sprzedaży samochodu

Umowa sprzedaży samochodu może mieć dowolną formę. Zaleca się jednak aby miała formę pisemną. Ułatwia to późniejsze dochodzenie roszczeń przed sadem, a także umożliwia udokumentowanie przeniesienia własności przy płaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiot umowy

Przedmiotem umowy sprzedaży samochodu będzie oczywiście samochód. Natomiast kupujący zobowiązany jest do zapłacenia ceny. Ten, kto sprzedaje samochód, jest zobowiązany udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących sprzedawanego samochodu. Chodzi tu o takie informacje, jak: czy sprzedający jest właścicielem sprzedawanego pojazdu oraz czy samochód jest obciążony zastawem z tytułu kredytu bankowego. Sprzedający musi wydać kupującemu posiadane przez siebie dokumenty, które pojazdu dotyczą, czyli np. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana). Jeśli samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający powinien przekazać kupującemu dowód zakupu samochodu za granicą oraz dowód uiszczenia wszelkich podatków i ceł.

Jeżeli nowy właściciel (kupujący) pojazdu zwleka z odebraniem samochodu, to sprzedający może oddać rzecz na przechowanie na koszt i ryzyko nowego właściciela.

Zobacz również:Jak pracuje silnik?

Jeśli samochód jest używany, kupujący powinien dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Trzeba sprawdzić ważne badania techniczne, a jeśli pojazd nie ma wykonanych takich badań, koniecznie przed sfinalizowaniem transakcji trzeba pojechać z samochodem na stację diagnostyczną lub do autoryzowanego serwisu. Może być to również każdy inny warsztat samochodowy, do którego ma się zaufanie. Jeśli kupujący sam nie umie ocenić stanu technicznego samochodu, powinien skorzystać z usługi rzeczoznawcy samochodowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Umowa sprzedaży samochodu może mieć dowolną formę. Zaleca się jednak aby miała formę pisemną. fot. Fotolia
Umowa sprzedaży samochodu może mieć dowolną formę. Zaleca się jednak aby miała formę pisemną. fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama