reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Peugeot 205: przegląd układu kierowniczego

Peugeot 205: przegląd układu kierowniczego

W poradniku tym dokonamy przeglądu układu kierowniczego w Peugeocie 205. Nie jest to trudna operacja i bez problemu poradzimy sobie z jej przeprowadzeniem.

Kontrolę układu kierowniczego w Peugeocie 205 zalecamy wykonywać co roku. Jazda z jakąkolwiek usterką może okazać się nieprzewidywalna w skutkach. Do poprawnego przeprowadzenia przeglądu nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi. Wystarczy nam podnośnik typu „żaba” wraz z podstawkami. Opcjonalnie będzie nam potrzebny płyn do układu wspomagania. W poradniku tym zostały zamieszczone wytyczne co do wyboru odpowiedniego rodzaju płynu. Jeżeli mamy problemy z wyborem najlepiej udać się do sklepu zajmującego się sprzedażą części do Peugeota. Na początku przedstawimy plan naszego działania.

Najpierw zajmiemy się przegubami drążków kierowniczych. Musimy sprawdzić luz oraz zamocowanie i osłony ochronne. Potem sprawdzimy osłony przeciwpyłowe na przegubach wahacza. Kolejno kontrolujemy luz w układzie kierowniczym oraz szczelność i brak uszkodzeń mieszków. W kołach sprawdzamy luz łożysk. Jeśli chodzi o wspomaganie układu kierowniczego, to sprawdzamy poziom oleju i uzupełniamy brak w razie potrzeby.

Zobacz też: Peugeot 205: kontrola skrzyni biegów

Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek pracę musimy ustawić samochód na równej powierzchni. Najpierw podnosimy i podpieramy Peugeota 205 na podstawkach. Dla zapewnienia sobie lepszej widoczności oświetlamy lampą osłony przeciwpyłowe z lewej i z prawej strony i kontrolujemy, czy nie posiadają one znaków uszkodzeń. Podczas tej czynności musimy zwrócić uwagę na ślady smaru w okolicach osłony i w ich pobliżu. Jeśli odkryjemy jakiekolwiek uszkodzenie osłony trzeba je wymienić, ponieważ brud może zniszczyć przegub.

Przechodzimy do sprawdzenie luzów łożysk kół. Tutaj również pozostawiamy podniesiony i podparty samochód. Koła muszą mieć możliwość swobodnego obracania się. Na początku za pomocą jednej ręki odciągamy silnie górę opony na zewnątrz, a przy tym drugą ręką przyciskamy w stronę samochodu. Potem górną część opony musimy docisnąć do wewnątrz oraz w tym samym czasie odciągamy dolną część. Jeżeli wyczuwalne jest wyraźne odsunięcie, świadczy to o tym, że przednie koło ma za duży luz.. Po tym kontrolujemy drugie koło przednie i wedle potrzeby wymieniamy uszkodzone łożysko. Na koniec opuszczamy na dół samochód.

Kolejna ważna czynność to sprawdzanie luzu w układzie kierowniczym. Rozpoczynamy od ustawienia koła kierownicy w położeniu środkowym. Otwieramy okno i ruszamy kierownicą w każdą ze stron. Podczas tej czynności luz na kole może wynosić maksymalnie około 25 mm do momentu poruszenia się kół. Kiedy zauważymy, że luz jest zbyt duży to trzeba ponownie sprawdzić drążki, przekładnię kierowniczą oraz luzy łożysk kół przednich.

Zobacz też: Peugeot 205: kontrola układu hamulcowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama