REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nissan Primera P10/P11: sprawdzenie poziomu oleju w automatycznej/manualnej skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Sprawdzenie poziomu oleju w automatycznej/manualnej skrzyni biegów w Nissanie Primera P10/P11.
Sprawdzenie poziomu oleju w automatycznej/manualnej skrzyni biegów w Nissanie Primera P10/P11.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedni stan oleju w skrzyni przekładniowej zapewnia jej odpowiednie warunki pracy. Czytając ten poradnik dowiesz się jak sprawdzić poziom oleju w manualnej i automatycznej skrzyni w Nissanie Primera P10/P11.

W poradniku tym opiszemy procedurę wymiany w manualnej i automatycznej skrzyni biegów w Nissanie Primera P10/P11. W przypadku tej pierwszej kontrola przewidziana jest, co 15 000 km. Jeżeli mamy drugi typ przeglądu musimy dokonać, co 30 000 km. Zaczynamy od przekładni manualnej.

REKLAMA

Ustawiamy samochód na równej powierzchni. Najlepiej sprawdzać stan oleju bezpośrednio przed odpaleniem lub po wyłączeniu silnika (odczekać ok. 5 minut). Jeśli wykonamy kontrolę bezpośrednio po zakończeniu, pewna część oleju osiądzie na elementach skrzyni. Efektem tego będzie fałszywy odczyt obecnego stanu. W celu ułatwienia pracy proponujemy ustawić samochód na kanale lub na kobyłkach.

Zobacz też: Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

REKLAMA

Na skrzyni biegów znajduje się korek wlewu i kontroli poziomu oleju. Za pomocą szmatki czyścimy powierzchnię wokół niego. Wykręcamy go i kontrolujemy stan. Poziom powinien sięgać dolnej krawędzi otworu wlewu. Może zdarzyć się tak, że nieduża ilość oleju zbierze się za korkiem i wycieknie podczas wykręcania. Nie musi to koniecznie oznaczać nieprawidłowego stanu.

Należy poczekać aż przestanie wypływać, wtedy dolewamy nowego. Prawidłowy stan osiągamy gdy wypływ ustanie. W przypadku silnika 1.6 pojemność przekładni wynosi 2.9l. Jest duża gama olejów, które możemy stosować jednym z nich jest 75W90. Można go kupić za ok. 30zł za litr. Wbrew pozorom uzupełnienie stanu jest dosyć kłopotliwą operacją. Potrzeba dużo czasu, aby ustalił się prawidłowy stan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, jeśli wymagana jest większa dolewka proponujemy wkręcić korek wlewu, kontrolny i wykonać krótką jazdę. Umożliwi to prawidłowe rozprowadzenie oleju na wszystkich elementach skrzyni biegów. Po powrocie ponownie czekamy aż spłynie olej i dokonujemy kontroli poziomu.

W automatycznej skrzyni kontrolę przeprowadza się, co 30 000 km. Stosujemy olej ATF, pojemność skrzyni biegów to 7l. Przed rozpoczęciem prac należy przejechać samochodem krótki odcinek, żeby skrzynia osiągnęła temperaturę pracy. Parkujemy samochód na równej powierzchni i zaczynamy sprawdzać stan oleju. Wyjmujemy wskaźnik znajdujący się z przodu pod rozdzielaczem zapłonu, który zamontowany jest na lewym końcu głowicy silnika.

Zobacz też: Dlaczego czuć benzynę wewnątrz auta?

Ustawiamy przekładnie w pozycji „P” i na uruchomionym silniku sprawdzamy poziom oleju. Wyjmujemy wskaźnik, wycieramy i ponownie wkładamy. Należy pamiętać, że są dwa oznaczenia po jednej stronie bagnetu Cold (30 - 50˚C) a po drugiej Hot (50 - 80˚C). Jeżeli skrzynia jest mocno rozgrzana stosujemy oznaczenie Hot. Uzupełniamy stan oleju, aby znajdował się pomiędzy dolnym a górnym znacznikiem. Wlewamy go przez rurkę wskaźnika.

Po uzupełnieniu wykonujemy jazdę kontrolną i ponownie sprawdzamy jego stan. Spadek poziomu oleju poniżej dolnego znacznika może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA