| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Poradnik dla początkującego kierowcy

Poradnik dla początkującego kierowcy

Początkujący kierowcy muszą wyrobić w sobie sporo nawyków, tak by podróże samochodem upływały bez przykrych niespodzianek. Przedstawiamy poradnik dla początkującego kierowcy.

Od stycznia 2017 obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące obowiązków początkujących kierowców. Przez 2 lata od dnia wydania dokumentu będzie ich obowiązywał tzw. okres próbny, w trakcie którego muszą przestrzegać zaostrzonych przepisów ruchu drogowego. Czeka ich jazda z mniejszą dozwoloną prędkością, udział w dodatkowych szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa czy jazda pojazdem oznaczonym symbolem liścia klonowego.

Jednak poza przepisami jest również kilka zasad, których młody kierowca musi przestrzegać oraz nawyków, które powinien jak najszybciej wypracować. Zarówno te wyuczone, jak i przyswojone poprawne zachowania pozwolą na komfortową, a przede wszystkim bezpieczną jazdę. Coś co wydaje się oczywiste dla kierowców z długoletnim stażem, jest nowością dla osób, które dopiero zaczynają oswajać się z własnym samochodem. A o czym należy pamiętać, by jeździć bezpiecznie?

Więcej na temat zmian w kwestii prawa jazdy od 2017 r piszemy w tekście: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Poradnik dla początkującego kierowcy - przed jazdą

Dobrze przygotowany do jazdy samochód to podstawa i to nie tylko w przypadku początkującego kierowcy. Dlatego należy zadbać o ustawienie fotela i zagłówka, a następnie lusterek, sprawdzić działanie świateł oraz oczyścić wnętrze z niepotrzebnych przedmiotów umieszczając je w bagażniku. To bardzo ważne, ponieważ w trakcie hamowania przy prędkości 90 km/h np. litrowa butelka z wodą nabiera wagi aż 202 kg. Koniecznie należy upewnić się, że w samochodzie jest apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, linka holownicza i gaśnica oraz sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy. Skoro już mowa o kołach, to trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach i kontroli ewentualnych uszkodzeń ogumienia. Podobnie jak o weryfikacji stanu felg, ponieważ, tak jak oponom, szkodzą im zarówno nierówności na drodze, jak i nieuwaga podczas prowadzenia, na przykład zbyt szybki wjazd na krawężnik. Równie istotną kwestią przed rozpoczęciem jazdy jest sprawdzenie stanu szyby czołowej – pamiętajmy, że nie może mieć ona żadnych rys, aby nie pękła podczas jazdy. Bardzo dobrą praktyką jest obejście samochodu dookoła i sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Chociaż mamy jeszcze lato, pamiętajmy, że zimą musimy odśnieżyć cały samochód. Pobieżne odśnieżenie tylko części szyby może skutkować nie tylko mandatem, ale i stwarzaniem zagrożenia na drodze.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »