reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Sposoby na wykorzystanie GPS

Sposoby na wykorzystanie GPS

Moduły nawigacji satelitarnej GPS są wykorzystywane nie tylko w zarządzaniu flotą samochodową oraz w podróżach samochodowych. GPS sprawdza się również w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom.

Nawigacja GPS znajduje szerokie zastosowanie wśród kierowców. Jednak wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę, że może też być przydatna dla przedsiębiorstw w zakresie optymalizacji biznesowej. W wielu przypadkach koszty ponoszone przez firmy na flotę stanowią znaczną część wydatków. Z tego względu, coraz częściej poruszana jest kwestia ich kontroli i optymalizacji.

Zastosowanie GPS we flocie samochodowej

Jednym z narzędzi, które mogą być stosowane przez firmy jest monitoring GPS. Pozwala on m. in. na podgląd położenia auta w czasie rzeczywistym, generowanie raportów dotyczących kosztów związanych ze średnim spalaniem paliwa oraz sprawdzanie prędkości, z jaką porusza się kierowca. Globalne Systemy Określania Pozycji pozwalają również na dokładne rozliczanie pracowników z powierzonych im zadań. Część takich systemów daje również możliwość otrzymywania powiadomień, gdy dla któregoś z posiadanych samochodów zbliża się termin wygaśnięcia ubezpieczenia, przeglądu technicznego lub gdy któryś z pojazdów przekroczył jeden z granicznych parametrów. Global Positioning System, oprócz określania lokalizacji, oferuje cały szereg innych możliwości.

- Rozwiązania GPS pozwalają na optymalizację kosztów i procesów przedsiębiorstwa w wielu obszarach. Obejmują one stały monitoring, analitykę i zapewnienie ciągłości działania systemu. GPS umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów transportowych firmy, monitorowanie pracy przedstawicieli handlowych oraz serwisantów. Według badania GE Capital zużycie paliwa w pojazdach stanowi jedno z głównych wyzwań zarządców flot. Blisko połowa z nich chce wprowadzić zmiany w tym zakresie. Dostępne na rynku narzędzia, takie jak systemy monitoringu GPS, pozwalają na dostarczanie w czasie rzeczywistym informacji m.in. na temat lokalizacji, toru i szybkości jazdy aut w posiadanej flocie, a także o zużyciu paliwa, czy sposobie eksploatacji pojazdu przez kierowcę. Ponadto pozwalają one na obniżenie kosztów eksploatacji floty o nawet 35 proc. – komentuje Bartłomiej Dębski, prezes zarządu Cartrack Polska, firmy będącej jednym z globalnych liderów monitoringu GPS obsługującego na całym świecie ponad 500 tys. pojazdów.

Zobacz też: Naprawić poza ASO i nie stracić gwarancji

Zastosowanie GPS w sporcie

Zegarki i krokomierze wyposażone w pulsometry i liczniki spalonych kalorii stały się bardzo powszechne wśród stale rosnącego grona osób uprawiających sport, a w szczególności bieganie. Dziś trudno znaleźć sportową markę, która nie produkuje urządzeń tego typu. Coraz więcej takich rozwiązań jest również wyposażona w systemy GPS, które pozwalają biegaczom lepiej zaplanować trening, nanieść trasę na mapę, a także przesłać statystyki biegów do domowego komputera.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama