reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jak rozpoznać jakość części zamiennych?

Jak rozpoznać jakość części zamiennych?

Jakość kupionych przez nas zamienników czasem znacząco odbiega od tego, czego oczekiwaliśmy. Wybieramy części na podstawie ceny, sprawiając sobie niemiłą niespodziankę. Są jednak kategorie, dzięki którym możemy rozpoznać, czy część jest zgodna z normami jakościowymi. Jak rozpoznać jakość danego podzespołu?

Części zamienne dostępne na rynku posiadają szereg oznaczeń katalogowych. Wśród nich znajduje się oznaczenie jakości części zamiennej. Oznaczenia, z którymi możemy się spotkać to O, Q, P, PJ, PC, PT, Z i ZJ. Oznaczenia wynikają z Jednolitego Systemu Informowania o Jakości Części przedstawiony przez Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych. System wprowadził zgodnie z pierwszym rozporządzeniem GVO pojęcie części oryginalnej, porównywalnej jakości i zamiennika. Takie oznaczenia znajdziemy też czasem na przykład w kosztorysie przesłanym przez ubezpieczyciela.

Czy to jest część oryginalna?

Części oryginalne są oznaczane symbolami O (lub OE) oraz Q. Część zamienna o oznaczeniu O, to część, na której widnieje logo producenta samochodu. Czyli w tym przypadku otrzymamy reflektor z wytłoczonym napisem Fiat, Peugeot, VW itd. Natomiast część, której podporządkowano symbol Q, jest taką samą częścią, pochodzącą od tego samego dostawcy części, ale bez znaku producenta samochodu, do którego ta część jest przeznaczona. W tym przypadku otrzymamy na przykład reflektor z napisem Hella, Automotive Lighting, itp. I faktycznie jedyną cechą, którą powinny różnić się te części, jest napis.

Co oznacza jakość „P”?

Symbol P oznacza, że mamy do czynienia z częścią zamienną o porównywalnej jakości. W tym przypadku technologia produkcji, jak i materiały użyte do wytworzenia mogą być inne. Jednak zgodnie z rozporządzeniem przedstawionym przez Komisję Europejską, powinny one odpowiadać częściom oryginalnym pod względem jakości. Wykonawca takiej części musi mieć świadomość, że gdyby zaszła taka potrzeba, producent oryginalnej części może potwierdzić, czy rzeczywiście taki zamiennik jest równy jakościowo oryginałowi.

Zobacz też: Czy warto kupować części regenerowane?

Zgodnie z porozumieniem z 2005 roku zaproponowano także oznaczenia PJ, PT i PC. Symbol PJ informuje o tym, że jest to część szczególnie polecana przez dystrybutora, natomiast z oznaczeń PT i PC wynika, że są to części porównywalnej z oryginałem jakości, których jakość została dodatkowo potwierdzona certyfikatami europejskich stowarzyszeń (PT – Thatcham, natomiast PC - Centro Zaragoza).

Co to są zamienniki?

Części zamienne, które nie zostały sklasyfikowane w kategoriach Q i P, posiadają oznaczenie Z. Takie zamienniki nie posiadają zaświadczeń o stopniu jakości względem części oryginalnej. Jednak mogą posiadać również homologacje, która jest niezbędna w przypadku części mających m.in. wpływ na bezpieczeństwo ruchu.

Zobacz też: Czy tańsze zamienniki części samochodowych są gorsze?

W tej grupie również zgodnie z porozumieniem wypracowanym przez SPCM znajdziemy dodatkowe oznaczenie ZJ. Jest to zamiennik, który dystrybutor poleca, jako szczególnie dobry w grupie części zamiennych bez certyfikatu poświadczających ich jakość.

Na rynku są dostępne części, które zjeżdżają tej samej linii produkcyjnej, co części producenta samochodów. Są identyczne pod względem jakości, a różnią się jedynie znakiem firmowym. Zgodnie z klasyfikacją, oznaczone są literką O lub OE.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak rozpoznać jakość części zamiennych? Fot. Fotolia
Jak rozpoznać jakość części zamiennych? Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama