reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Czy w samochodzie z filtrem DPF można stosować oleje niskopopiołowe innej klasy niż zaleca producent?

Czy w samochodzie z filtrem DPF można stosować oleje niskopopiołowe innej klasy niż zaleca producent?

Szukając leju do auta z filtrem DPF można spotkać takie o klasie C1 czy C4 posiadające bardzo niską zawartość popiołów siarczanowych. Czy można jest stosować zamiennie?

Stosowanie oleju niskopopiołowego tzw. low SAPS ma na celu przedłużenie żywotności filtra cząstek stałych DPF. W tym celu zostały opracowane cztery standardy jakości w klasyfikacji ACEA: C1/C2/C3/C4. Teoretycznie rzecz biorąc jeśli rozpatrujemy samo zagadnienie ilości popiołów siarczanowych w oleju to olej o niższej zawartości tych popiołów powinien być lepszy dla filtra i można przypuszczać, iż oleje w klasach C1 oraz C4 będą miały najlepsze cechy współpracy z filtrem DPF.

Zobacz też: Mieszalność olejów silnikowych – to nie takie proste

Niemniej jednak nie należy zapominać iż olej silnikowy pracuje przede wszystkim w silniku, a tam inne klasy jakości niż wymagane przez producenta nie powinny być stosowane. Wiąże się to z innymi wymaganiami stawianymi przed olejem jak:

- grubość tworzonego filmu olejowego (powiązana z lepkością),

- trwałość filmu olejowego (powiązana z klasą jakości),

Zobacz też: Wymiana oleju przed wakacyjną podróżą – poradnik

- energooszczędność oleju (powiązana z klasą jakości),

- poziom czystości utrzymywany w silniku (powiązany z jakością),

- możliwość pracy w trybie wymian LongLife (powiązany z jakością i dostosowaniem silnika),

- współpraca z elementami dodatkowymi silnika jak turbosprężarka, hydrauliczna napinacze pasków lub łańcuszków, pompowtryskiwacze, hydrauliczne mechanizmy przestawiania faz rozrządu (powiązana z jakością i lepkością) itp.

Zobacz też: Olej do auta z filtrem DPF - najważniejsze cechy

Opierając się na wiedzy o wszystkich cechach i trybach pracy oleju silnikowego łatwo wysunąć wniosek – jedyny prawidłowy – iż stosowanie oleju o innej klasie jakości i lepkości niż wymagany przez producenta nie powinno mieć miejsca i zawsze niesie za sobą ryzyko poważnych uszkodzeń silnika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybór prawidłowego oleju niskopopiołowego musi być poparty odpowiednią wiedzą. Zła decyzja może skutkować szybkim zapchaniem filtra cząstek stałych.
Wybór prawidłowego oleju niskopopiołowego musi być poparty odpowiednią wiedzą. Zła decyzja może skutkować szybkim zapchaniem filtra cząstek stałych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama