REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w samochodzie z filtrem DPF można stosować oleje niskopopiołowe innej klasy niż zaleca producent?

 Castrol
Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.
Wybór prawidłowego oleju niskopopiołowego musi być poparty odpowiednią wiedzą. Zła decyzja może skutkować szybkim zapchaniem filtra cząstek stałych.
Wybór prawidłowego oleju niskopopiołowego musi być poparty odpowiednią wiedzą. Zła decyzja może skutkować szybkim zapchaniem filtra cząstek stałych.
/
castrol

REKLAMA

REKLAMA

Szukając leju do auta z filtrem DPF można spotkać takie o klasie C1 czy C4 posiadające bardzo niską zawartość popiołów siarczanowych. Czy można jest stosować zamiennie?

Stosowanie oleju niskopopiołowego tzw. low SAPS ma na celu przedłużenie żywotności filtra cząstek stałych DPF. W tym celu zostały opracowane cztery standardy jakości w klasyfikacji ACEA: C1/C2/C3/C4. Teoretycznie rzecz biorąc jeśli rozpatrujemy samo zagadnienie ilości popiołów siarczanowych w oleju to olej o niższej zawartości tych popiołów powinien być lepszy dla filtra i można przypuszczać, iż oleje w klasach C1 oraz C4 będą miały najlepsze cechy współpracy z filtrem DPF.

REKLAMA

Zobacz też: Mieszalność olejów silnikowych – to nie takie proste

Niemniej jednak nie należy zapominać iż olej silnikowy pracuje przede wszystkim w silniku, a tam inne klasy jakości niż wymagane przez producenta nie powinny być stosowane. Wiąże się to z innymi wymaganiami stawianymi przed olejem jak:

- grubość tworzonego filmu olejowego (powiązana z lepkością),

- trwałość filmu olejowego (powiązana z klasą jakości),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wymiana oleju przed wakacyjną podróżą – poradnik

- energooszczędność oleju (powiązana z klasą jakości),

- poziom czystości utrzymywany w silniku (powiązany z jakością),

- możliwość pracy w trybie wymian LongLife (powiązany z jakością i dostosowaniem silnika),

- współpraca z elementami dodatkowymi silnika jak turbosprężarka, hydrauliczna napinacze pasków lub łańcuszków, pompowtryskiwacze, hydrauliczne mechanizmy przestawiania faz rozrządu (powiązana z jakością i lepkością) itp.

Zobacz też: Olej do auta z filtrem DPF - najważniejsze cechy

Opierając się na wiedzy o wszystkich cechach i trybach pracy oleju silnikowego łatwo wysunąć wniosek – jedyny prawidłowy – iż stosowanie oleju o innej klasie jakości i lepkości niż wymagany przez producenta nie powinno mieć miejsca i zawsze niesie za sobą ryzyko poważnych uszkodzeń silnika.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA