reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Oleje > Olej silnikowy a instalacja gazowa: Czy potrzeba specjalnego oleju do samochodów z LPG?

Olej silnikowy a instalacja gazowa: Czy potrzeba specjalnego oleju do samochodów z LPG?

Montując instalacje gazową LPG wielu kierowców zadaje sobie takie oto pytanie: Czy instalacja gazowa wymaga specjalnego oleju i czy w silniku z zasilaniem gazowym LPG trzeba wyłącznie stosować oleje przeznaczone do gazu?

Każdy olej do LPG dobry...?

Źródło paliwa LPG w samochodzie trzeba traktować jako alternatywne wobec benzyny, na której wszystkie silniki są uruchamiane, dlatego z grubsza można stwierdzić, że olej dobry przy zasilaniu benzynowym jest również dobry do smarowania silnika w warunkach zasilania LPG.

Zobacz również: Jak LPG wpływa na zużycie silnika, jak powinna być wyregulowana instalacja gazowa?

Wprowadzanie odrębnych produktów specjalnie przeznaczonych do smarowania silników zasilanych alternatywnie benzyną/LPG wiąże się z tym, że na rynku oprócz nowoczesnych olejów nadal są obecne oleje o słabszej jakości szczególnie pod względem zawartości popiołu, które nigdy nie były przeznaczone do takiego sposobu zasilania paliwem silnika.

Dotyczy to olejów o niskich cenach lub w niektórych przypadkach nabywanych z nieznanego źródła. Początkowo instalacje LPG montowano w starszych silnikach, gdzie dotychczas stosowano oleje wysokopopiołowe, i mogły one powodować dodatkowe osady, nagary.

W celu ograniczenia wadliwego zastosowania tych olejów przy zasilaniu benzyna/LPG wprowadzono, szczególnie dla klientów kupujących oleje tańsze, specjalne oleje dedykowane do gazu.

W przypadku nowoczesnych olejów trudno jest rozgraniczać i wykazywać istotne różnice w zastosowaniach lub celowości przejścia na inny olej przy zmianie sposobu zasilania.

Zobacz też: Sprawny silnik też zużywa olej

Ale... który najlepszy?

Generalna zasada dobierania oleju do silników benzynowych zasilanych gazem LPG propan-butan jest bardzo prosta. Im olej lepszy tym lepiej – chodzi przy tym zarówno o klasę jakościową jak i o lepkość smaru.

Do gazu LPG stosujemy oleje jakości SAE lub lepsze, a zatem produkty półsyntetyczne lub w pełni syntetyczne oparte na technologi lekkich estrów. Warto jednak pamiętać, że najnowsze oleje estrowe bywają również „niskooporowe”, popularnie nazywane oszczędzającymi paliwo. A taki wybór do silnika zagazowanego się nie nadaje.

Oleje niskooporowe ze względu na bardzo rzadką konsystencję maja dużą zdolność pochłaniania wilgoci i lepiej niż „klasyczne” się z nią łączą. Gaz LPG jako paliwo spalające się z wydzieleniem dużej ilości pary wodnej może powodować nadmierne tworzenie się filmu olejowego.

Zobacz też: Jak zamontować LPG i nie zniszczyć samochodu?

Lepkość w największym stopniu zależy od warunków w jakich będzie używane auto. Generalnie do instalacji LPG zaleca się oleje minimum 10W40, jeśli jednak samochód będzie jeździł 90 procent czasu w korkach w wielkim mieście warto zastanowić się nad olejem 10W50 lub nawet 0W40.

Ten pierwszy olej doskonale sprawdzi się w upalne lato, dodatkowo lepiej odprowadzając ciepło z bloku silnika. Olej o 0W ma natomiast przewagę zimą lepiej chroniąc smarując gładzie przez pierwsze kilkanaście sekund od przekręcenia kluczyka w stacyjce.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Olej silnikowy a instalacja gazowa: Czy potrzeba specjalnego oleju do samochodów z LPG? Fot. Fotolia
Olej silnikowy a instalacja gazowa: Czy potrzeba specjalnego oleju do samochodów z LPG? Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama