REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Opel

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2010 w gamie Opla coraz swobodniej czuł się… downsizing. Dowód? Idealnym jest silnik 1.4 Turbo Ecotec. To doładowana konstrukcja z wielopunktowym wtryskiem, która niestety ma jedną, ale dość poważną wadę…

Silnik 1.4 Turbo Ecotec pojawił się w gamie Opla w roku 2010. Charakterystyka? Ma 1364 cm3 pojemności, 4 cylindry, 16 zaworów i doładowanie. Paliwo jest dostarczane do cylindrów za sprawą wtrysku wielopunktowego, Niemcy nie zapomnieli o zmiennych fazach rozrządu, a napęd elementów silnika został oparty na bezobsługowym łańcuchu. W przypadku rynku polskiego doładowany benzyniak zaczął rynkową karierę od modelu Meriva B. Dość szybko zaczął być jednak montowany pod maskami tak naprawdę wszystkich hitów sprzedaży z Russelsheim.

REKLAMA

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - oznaczenia:

  • A14NEL: 120 KM, 200 Nm
  • A14NET: 140 KM, 200 Nm

Zobacz również: Używane: Opel Mokka (2012 - 2019) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.4 Turbo Ecotec to całkiem nowoczesna konstrukcja i jeden z pierwszych kroków Opla w stronę downsizingu. Krok bez wątpienia jest dość udany - kierowcy lubią tą konstrukcję i uważają ją za dość trwałą. Benzyniak nie jest jednak idealny. Jego główna wada dotyczy... spalania, w oficjalnej specyfikacji można znaleźć informację, że Astra J napędzana 140-konnym wariantem pali średnio 5,9 litra. Wynik jest jednak zapożyczony z pogranicza bajek. W rzeczywistości pewnie jest o dobre dwa litry wyższy. Skutek? Jazda na benzynie jest droga. Na szczęście Opel już w salonach montował instalacje LPG.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - modele:

  • Corsa D
  • Meriva B
  • Astra J
  • Mokka I
  • Zafira C
  • Insignia A

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - dane techniczne:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
Corsa D 120 KM 175 Nm 10,3 s. 195 km/h 5,5
Astra J 140 KM 200 Nm 9,9 s. 202 km/h 5,9
Mokka I 140 KM 200 Nm 9,9 s. 193 km/h 5,9

Zobacz również: Używany Opel Corsa D - dobra passa trwa dalej

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie:

REKLAMA

W opiniach kierowców dotyczących silnika 1.4 Turbo Ecotec Opla przewijają się raporty mówiące o dwóch problemach. Pierwszy dotyczy niskiej trwałości pompy cieczy chłodzącej. Usterki najczęściej pojawiają się w Chevroletach Cruze, a ich ujawnienie nie jest specjalnie problematyczne. Wystarczy że kierowca sprawdzi czy w okolicy pompy nie pojawia się płyn chłodniczy. Drugi z problemów odnosi się do koła dwumasowego. To na ogół nie wytrzymuje więcej niż jakieś 120 - 130 tysięcy kilometrów. Dwumasa niestety jest dość droga w wymianie i to nawet w przypadku, w którym kierowca zleci naprawę warsztatowi niezrzeszonemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo koło dwumasowe stanowi wydatek wynoszący od niespełna tysiąca do prawie dwóch tysięcy złotych. A do kwoty tej doliczyć należy jeszcze minimum 500 złotych za komplet sprzęgła oraz kolejne 500 złotych za robociznę mechanika. Co jeszcze może się popsuć w silniku 1.4 Turbo Ecotec Opla? Zdarzają się problemy np. z cewkami zapłonowymi. Te są jednak sporadyczne i nie stanowią zasadniczego wydatku. Tak, nowa cewka kosztuje co najmniej 290 złotych. Z drugiej strony to moduł przeznaczony do wszystkich czterech świec.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie sterownika? Sporadyczne!

Bardziej z obowiązku niż konieczności muszą wspomnieć o jeszcze jednym problemie. Podczas prac nad tym materiałem znalazłem informację mówiącą o tym, że bardzo sporadycznie, ale jednak w silniku 1.4 Turbo Ecotec pojawiają się niesprawności sterownika. Objawy? W pierwszej kolejności motor chwilami praktycznie nie reaguje na wciśnięcie pedału gazu. Z czasem mogą zacząć wariować np. kontrolki ABS-u czy wspomagania układu kierowniczego. Sterownik silnika należy wymienić lub regenerować. Poza tym uszkodzenie często występowało jeszcze w czasie ochrony gwarancyjnej - to oznacza, że było usuwane bezpłatnie.

Zobacz również: Używane: Opel Zafira C (2011 - 2019) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.4 Ecotec Opla to zdecydowanie nie konstrukcja podwyższonego ryzyka. Tak, jednostka ma pewne wady. Z drugiej strony nawet z mało wytrzymałym kołem dwumasowym i tak nie jest tak problematyczna jak chociażby pierwsze wersje benzyniaka 1.4 TSI z Grupy Volkswagena. Na co warto uważać podczas zakupu? Należy rozważyć instalację LPG - nawet o połowę obniży koszty eksploatacji. W autach już eksploatowanych na gazie koniecznie trzeba jednak pojechać do specjalisty i sprawdzić jej stan. W zasadzie tyle.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 24 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 267 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 240 zł
  • sprzęgło komplet - od 518 zł
  • koło zamachowe - od 993 zł
  • świeca zapłonowa - od 42 zł
  • cewka zapłonowa - od 290 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 141 zł
  • turbosprężarka - od 2702 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA