REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowa temperatura silnika – skutki niedogrzania

Temperatura cieczy chłodzącej nie jest tożsama temperaturze oleju silnikowego.  Fot. Fotolia
Temperatura cieczy chłodzącej nie jest tożsama temperaturze oleju silnikowego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spora część usterek jakie trapi wiele nowoczesnych aut, wynika z intensywnej jazdy samochodem na nierozgrzanym silniku. Do czego może to doprowadzić?

Zanim mocniej wciśniesz gaz w swoim samochodzie zwróć uwagę, czy silnik osiągnął temperaturę roboczą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że temperatura płynu chłodniczego osiąga prawidłową wartość zanim olej silnikowy porządnie się rozgrzeje. W rezultacie szybszemu zużyciu ulega szereg jego elementów.

REKLAMA

Temperatura oleju silnikowego

Gdy wskazówka temperatury cieczy chłodzącej osiągnie właściwą temperaturę (ok. 90 ⁰C ), warto poświęcić dodatkowe 5-8 minut na to by rozgrzał się także olej smarujący podzespoły silnika. Najlepsze parametry osiąga on w temperaturze 90-100 ⁰ C. Niestety tylko garstka au posiada wskaźnik temperatury oleju (np. VW, Skoda, BMW)

Zobacz też: Wskaźnik temperatury oleju pomoże wydłużyć żywotność Twojego silnika!

Wkręcanie silnika na wyższe obroty (ponad 4 tys.obr./min) gdy jest on nierozgrzany zwiększa zużycie takich elementów jak krzywki wałka rozrządu, pierścienie tłoków, gładzie cylindrowe, popychacze zaworów. Zużycie pierścieni prędzej czy później odbije się podwyższonym zużyciem oleju, który będąc spalanym w silniku przyspieszy usterkę katalizatora.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Smarowanie turbosprężarki

Szczególnie wrażliwa na dynamiczną jazdę na zimnym silniku jest turbosprężarka, której słabe smarowanie przyczynia się do ograniczenia łożyskowania jej wirnika i wałka, a w rezultacie do uszkodzenia obu elementów (a także poszczególnych jej łożysk). W takim wypadku koszt naprawy liczony jest w tysiącach złotych.

Zobacz też: Wymiana turbosprężarki w silniku Diesla 1.3 JTD i 1.6 HDI - koszty

Osiągi silnika a jego temperatura

Zbyt niska temperatura silnika to także słabsze osiągi spowodowane niższym ciśnieniem sprężania w poszczególnych cylindrach. Jest to wynik nadmiernego luzu tłoka w cylindrze, a przez to niższej jego sprawności (rozszerzalność temperaturowa materiału). To właśnie dlatego wiele osób odczuwa niewielkie braki mocy w trakcie porannej jazdy autem.

Zobacz też: Pomiar ciśnienia sprężania – przygotowanie pojazdu

Olej silnikowy jest dla jednostki napędowej i skrzyni biegów najważniejszym płynem, dlatego bardzo ważne jest aby dbać zarówno o jego jakość (najlepszy dla silnika jest olej syntetyczny), jak i prawidłową temperaturę. Zaniechanie którejkolwiek z tych spraw będzie skutkować podwyższoną usterkowością jednostki napędowej. Osoby, które jeżdżą dynamicznie powinny pomyśleć o montażu dodatkowego wskaźnika temperatury oleju, który w przeciętnym aucie prawie nigdy nie występują. Pozwoli on precyzyjnie ustalić czy w danej chwili motor jest już prawidłowo smarowany i czy jego wzmożonej pracy nie będzie towarzyszyć szybsze zużycie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA