reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

W roku 2008 Japończycy zaprezentowali nową generację benzynowego silnika małolitrażowego. Nie miał turbo, ale oferował sporą moc. Nie miał wtrysku bezpośredniego, ale okazał się oszczędny.

Jak wypada trwałość silnika 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyoty? Największe zastrzeżenia dotyczą jednostek produkowanych w pierwszej fazie. Bo miały one np. fabryczny problem z niskiej jakości pierścieniami. Skutek? Kierowcy już po 50 - 60 tysiącach przebiegu wracali do ASO z niesprawną jednostką, która wymagała gruntownego remontu. To jednak nie koniec problemów, bo benzyniaki z początku produkcji miały też kłopoty z nagarem zbierającym się na gniazdach zaworowych.

Zobacz również: Używane: Toyota Yaris II (2005 - 2011) - opinie i typowe usterki

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - nagar to główny wróg!

Z czasem w silniku 1.33 Dual VVT-i Toyoty wytrąca się na tyle dużo osadu, że powoduje on nieszczelność zaworów. A objawem tego są problemy z odpaleniem jednostki napędowej oraz wyraźny brak mocy. Symptomem może być też głośna praca, a konkretnie charakterystyczne stukanie - wynikające z uderzania zespołu tłoka o zespół głowicy. Kwestia nagaru jako że prowadzi do poważnych uszkodzeń, skonfliktowała autoryzowanych mechaników i kierowców. Pracownicy ASO twierdzili, że winne jest niskie obciążenie silnika. Kierowcy bronili się jednak miejskim charakterem modelu.

Dziś dużo więcej wiadomo na temat ewentualnych problemów silnika 1.33 Dual VVT-i Toyoty z początku produkcji i mechanizmu jego powstawania. Winne są… oszczędności! Jednostkę należy zalewać tylko i wyłącznie bezpopiołowym olejem 0W20. Zarówno mechanicy niezrzeszeni, jak i w ASO często z uwagi na niższą cenę stosowali smarowidło o innej specyfikacji. A to prowadziło do wytrącania dużej ilości sadzy podczas eksploatacji. Remedium? W pierwszej kolejności należy mocno dbać o specyfikację oleju. Pod żadnym pozorem nie warto stosować płynu eksploatacyjnego o innych parametrach niż 0W20.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - jak uniknąć awarii?

Po drugie warto od czasu do czasu zabierać np. Yarisa II 1.33 Dual VVT-i na dłuższy "spacer" za miasto. Zwiększenie obciążenia przez kilkanaście minut na początek dogrzeje silnik. Na krótkich dystansach w mieście nawet przez kilka dni jednostka może nie osiągać temperatury roboczej - a to bez wątpienia jest szkodliwe np. dla tłoków czy zaworów. Poza tym pozwoli dopalić chociaż część drobinek nagromadzonych w komorze spalania.

Zobacz również: Silnik Toyoty D-CAT: dobry czy zły wynalazek?

Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyoty nie jest jednostką złą.  To jednak motor nowego typu, przy którym pewne nawyki eksploatacyjne mogą się okazać kluczowe dla powodzenia eksploatacji. Podstawą podczas serwisowania tej jednostki jest stosowanie oleju w stu procentach zgodnego ze specyfikacją stworzoną w Japonii! Tak, odstępstwa pozwalają na oszczędności. To jednak oszczędności krótkookresowe, które prowadzą do konieczności szybkiego przeprowadzenia remontu jednostki.

Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 14 zł
  • filtr powietrza - od 11 zł
  • filtr paliwa - od 64 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 68 zł
  • sprzęgło komplet - od 376 zł
  • zawór EGR - od 737 zł
  • świeca zapłonowa - od 43 zł
  • cewka zapłonowa - od 127 zł
  • sonda lambda - od 143 zł

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.33 Dual VVT-i 1NR-FE Toyota - awarie, problemy, opinie

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama