reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Jak dbać o silnik wyposażony w turbosprężarkę?

Jak dbać o silnik wyposażony w turbosprężarkę?

Turbosprężarka jest bardzo skomplikowanym mechanizmem narażonym na działanie ogromnych sił i bardzo wysoką temperaturę. Odpowiednie smarowanie jest niezbędne do zachowania sprawności turbosprężarki, choć nie tylko.

Turbosprężarka jest elementem silnika, który powstał w wyniku wielu lat pracy nad poszukiwaniem kompromisu pomiędzy zwiększeniem mocy silnika a obniżeniem jego wagi i zmniejszeniem zużycia paliwa. Jego konstrukcja pozwala na zwiększenie ciśnienia powietrza wpadającego do silnika przez wykorzystanie energii wydalanych spalin. Tak jak większość elementów samochodu turbosprężarka wymaga specjalnej uwagi.

Zobacz również: Jak rozpoznać zbliżającą się poważną awarię silnika?

Co robić, by turbosprężarka nie była powodem częstych wizyt w warsztacie?

1. Używać tylko olejów najwyższej jakości w specyfikacji zalecanej przez producenta auta,

2. Po uruchomieniu silnika należy chwilę rozgrzać go na biegu jałowym, aby olej silnikowy dotarł w każdy jego zakątek, a w szczególności do turbiny, Trwa to tylko kilka sekund, ale nie można w tym czasie używać pedału gazu.

3. Nie wolno nagle gasić rozpędzonego do wysokich obrotów silnika. Przed wyłączeniem silnika, szczególnie po długiej lub dynamicznej jeździe, należy przez kilkanaście sekund wyhamować obroty turbiny pozostawiając silnik na biegu jałowym, aby nie pozostawić jej bez smarowania. Razem z silnikiem wyłączamy pompę oleju, przez co w silniku do zera spada ciśnienie oleju, który odpowiada również za smarowanie turbosprężarki.

4. Regularnie wymieniać filtr powietrza, co zapobiegnie dostawaniu się z zassanym powietrzem pyłów do wnętrza silnika i turbosprężarki,

Zobacz również: Jak zdiagnozować uszkodzoną turbinę?

5. Należy często sprawdzać poziom i stan oleju silnikowego, bo od jego kondycji i jakości zależy niezawodność i bezawaryjność pracy turbosprężarki - zanieczyszczenia w oleju lub jego niski poziom mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń turbiny lub zatarcia silnika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama