| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Mycie parowe samochodu – na czym to polega?

Mycie parowe samochodu – na czym to polega?

Mycie parowe samochodu staje się w Polsce coraz popularniejsze. Na czym polega taki proces? Czym różni się od tradycyjnego mycia pojazdu?

Na rynku działa wiele różnego rodzaju myjni, począwszy od automatycznych, zlokalizowanych zazwyczaj przy stacjach paliw, poprzez ręczne, aż po wyspecjalizowane placówki, w których to pracownicy myją pojazdy. Wśród tych ostatnich można znaleźć nie tylko tradycyjne, w których auta myje się strumieniem wody, ale także parowe. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiega proces mycia samochodu suchą parą w wyspecjalizowanej myjni, która używa dużych maszyn parowych.

Zobacz też: Prawidłowe mycie karoserii samochodu

Mycie parowe samochodu – na czym to polega?

Jak sama nazwa wskazuje, mycie parowe polega na myciu samochodu parą wodną. W tym przypadku suchą, pod dużym ciśnieniem. Wyspecjalizowane myjnie stacjonarne wykorzystują do tego maszyny, z których dysz wydobywa się para o temperaturze 140 stopni Celsjusza. Operowanie lancą, z której wydobywa się tak gorąca para pod dużym ciśnieniem wymaga dokładnego przeszkolenia. Niewłaściwe użycie profesjonalnej myjni parowej grozi przegrzaniem lakieru i w efekcie uszkodzeniem powłoki lakierniczej.

Ale właściwie użyta sucha myjnia parowa nie tylko doskonale czyści nadwozie ale jest także zdrowsza dla lakieru niż tradycyjne mycie wodą.

Dzieje się tak dlatego, że w suchej myjni parowej używa się o wiele mniej środków chemicznych, i używa się ich w niewielkim stężeniu.

Co więcej, w sezonie letnim, gdy zabrudzenie auta nie jest duże, do umycia karoserii nie trzeba stosować w ogóle chemii.

Podczas wspomnianego mycia parowego zużywa się mniej wody niż w myjni ciśnieniowej. Do umycia auta osobowego suchą parą potrzeba około 15 l wody.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2017

Mycie samochodu suchą parą.

Autor: Tomasz Korniejew

Jak przebiega proces mycia parą?

Proces mycia suchą parą nie jest skomplikowany. Pracownicy myjni po prostu kierują strumień pary na poszczególne fragmenty nadwozia.

Czyszczenie jest dokładniejsze niż szczotką, czy gąbką, bo łatwiej jest dotrzeć do wszelkich zakamarków. Ponadto większość brudu jest usuwana przez rozpuszczenie (para w niego wnika i rozpuszcza), fizyczny kontakt z materiałami, które powodują mikrozarysowania powłoki lakierniczej jak włókna szczotki, czy gąbka jest zredukowany do minimum.

Suchą parą pod ciśnieniem można myć także tapicerkę i komorę silnika, bo nie jest szkodliwa dla urządzeń elektronicznych.

Pozostałości brudu są ściągane mikrofibrą. Cała operacja mycia karoserii trwa od 30 do 60 min., z kolei mycia karoserii i wnętrza od 60 do 90 minut. Koszt mycia karoserii myjnią parową suchą to 35 zł, za mycie kompleksowe wnętrza i nadwozia zapłacimy od 60 do 80 zł w zależności od wielkości pojazdu.

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy myjni Almot Auto

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mycie samochodu suchą parą.
Mycie samochodu suchą parą.

Sucha para wnika w zabrudzenia i je rozpuszcza.
Sucha para wnika w zabrudzenia i je rozpuszcza.

Podczas mycia suchą parą jest łatwiej niż gąbką czy szczotką dotrzeć do wszelkich zakamarków karoserii.
Podczas mycia suchą parą jest łatwiej niż gąbką czy szczotką dotrzeć do wszelkich zakamarków karoserii.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »