reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Tak, to możliwe!

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Tak, to możliwe!

Czysta szyba to priorytet podczas eksploatacji pojazdu! Czy jednak z tego powodu jest możliwy mandat za brak płynu do spryskiwaczy? Jak najbardziej. I kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych!

Bezpieczna jazda samochodem to m.in. dobra widoczność. A dobra widoczność to przede wszystkim czyste szyby. Aby szyby w pojeździe zawsze gwarantowały odpowiednie pole widzenia, kierowca musi nie tylko pamiętać o ich systematycznym myciu. Kluczem do sukcesu jest także sprawność wycieraczek i spryskiwacza. To za ich sprawą kierowca nie musi się obawiać jazdy w czasie deszczu lub w sytuacji, w której auta poprzedzające rozbryzgują na szybę zalegające na jezdni błoto pośniegowe zimą.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy

Sprawność wycieraczek można rozumieć poprzez dwa terminy. Nie zawsze oznacza to poprawnie pracujący mechanizm napędzający. Sprawne wycieraczki to też takie, które zostały wyposażone w dobre pióra właściwie zbierające wodę i zanieczyszczenia z powierzchni szyby. Co ze spryskiwaczem? W jego przypadku o problemach kierowcy zadecydować może awaria układu, ewentualnie... brak płynu do spryskiwaczy. Jeżeli chodzi o awarię układu spryskiwania szyb, najpopularniejsza dotyczy uszkodzenia pompki, ewentualnie wycieków płynu pojawiających się na jednym z przewodów.

Uszkodzone wycieraczki lub popsuty spryskiwacz to podstawa do tego, aby kierowca został ukarany przez patrol policji podczas kontroli drogowej. Prowadzący powinien jednak wiedzieć o tym, że to nie koniec możliwych wykroczeń. Mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest coraz częściej spotykanym i karanym przewinieniem! Jak dostać taką grzywnę? Gdy pojazd porusza się np. na drodze pokrytej błotem pośniegowym i ma brudną szybę przednią, prawdopodobnie zostanie zatrzymany do kontroli drogowej przez najbliższy patrol policji.

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy - policjant 500 zł, sąd 5 tysięcy!

Policjant zaraz po sprawdzeniu dokumentów poprosi prowadzącego o przemycie szyby. Gdy ten odmówi, ma prawo skontrolować stan płynu do spryskiwaczy. W razie wykrycia jego braku, postępowanie może zakończyć się mandatem. Ten w skrajnie niekorzystnym przypadku będzie opiewał na kwotę wynoszącą 500 złotych. To jednak nie koniec możliwych konsekwencji. Bo gorzej będzie w sytuacji, w której kierowca odmówi przyjęcia mandatu. To oznacza skierowanie wniosku do sądu, a tam kara grzywny może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych!

Wykrycie braku płynu do spryskiwaczy przez funkcjonariusza sprawia, że kierowca raczej nie ma pola do tłumaczenia. Szczególnie że środek można kupić nie tylko na każdej stacji benzynowej, ale również w każdym supermarkecie. O charakterze wykroczenia świadczy jeszcze jedna rzecz - jazda w trudnych warunkach drogowych bez płynu do spryskiwaczy jest po prostu niebezpieczna. Wycieraczki dość szybko przestaną zbierać zabrudzenia. W ten sposób szyba może zostać dosłownie zalepiona np. błotem, a to nie tyle utrudni, co uniemożliwi kontynuowanie podróży.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność
Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama