reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

W widmie światła słonecznego znajdują się, oprócz światła widzialnego, także podczerwień i ultrafiolet. Te dwa rodzaje światła mają bardzo negatywny wpływ zarówno na ludzi jak i na wiele elementów samochodu i jego wyposażenia. Dlatego właśnie zostawienie auta na słońcu może być dla niego szkodliwe.

Promieniowanie podczerwone niesie ze sobą ciepło, rozgrzewające blachy karoserii i wnętrze pojazdu, często do bardzo wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do 100 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura może zaistnieć w kabinie pasażerskiej samochodu, pozostawionego podczas upałów na nasłonecznionym miejscu z zamkniętymi wszystkimi szybami. Otwory wentylacyjne, w jakie są wyposażone wszystkie karoserie współczesnych pojazdów, nie zapewniają na postoju wymiany powietrza pomiędzy ich wnętrzami a atmosferą. Ratunkiem jest pozostawienie niedomkniętych okien, co z kolei jest zachętą dla złodziei i dowcipnisiów.

Zobacz też: Jak przygotować auto na lato?

Promieniowanie ultrafioletowe bardzo silnie oddziałuje negatywnie na barwę lakieru oraz na kolorystykę tapicerki samochodowej. Kolory płowieją, a na dodatek w tapicerce zachodzą zintensyfikowane procesy starzeniowe, powodujące osłabienie jej wytrzymałości, kruchość i podatność na wycieranie się oraz pękanie. Nie jest prawdą, że szyby samochodowe nie przepuszczają promieni UV. Nawet najdoskonalsze filtry nie pochłaniają ich w 100%.

Od kilkunastu co najmniej lat w sklepach motoryzacyjnych są do nabycia specjalne samochodowe ekrany odblaskowe w postaci cienkiej maty, pokrytej warstwą folii aluminiowej. Umieszczenie ich tuż przy szybach po ich wewnętrznej stronie chroni w dużym stopniu wnętrze pojazdu przed przedostawaniem się do niego promieniowania UV i pewnej części promieniowania podczerwonego. Nie jest to ochrona całkowita, którą może zapewnić jedynie pozostawienie samochodu w cieniu.

Zobacz też: Jak przedłużyć okres eksploatacji auta?

Modne od pewnego czasu oklejanie szyb samochodowych folią, powodującą ich przyciemnienie, z całą pewnością uniemożliwia przeniknięcie do wnętrza pojazdu sporej części światła widzialnego i promieni podczerwonych oraz pewnej części promieniowania UV. Nie wiadomo, jak duża jest to część, zwłaszcza że na rynku znajdują się różne rodzaje folii do szyb, produkowanej często przez nieznanych producentów, o nieznanych właściwościach i parametrach. Co prawda na ich etykietach są zapewnienia o ich niemal nadprzyrodzonej skuteczności, ale w rzeczywistości informacje te nie znajdują prawie żadnego potwierdzenia w praktyce. Często skuteczniejsze od nich jest nakrycie szyb samochodowych jasnym płótnem lub nawet kilkoma warstwami papieru gazetowego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe? Jak zabezpieczyć samochód przed słońcem? Fot. Fotolia
Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe? Jak zabezpieczyć samochód przed słońcem? Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama