reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Jak pielęgnować składane dachy?

Jak pielęgnować składane dachy?

Rozkładany dach nie jest łatwy w pielęgnacji. Eksploatacja samochodu z odkrytym nadwoziem niesie ze sobą konieczność wykonywania czynności, obcych dla użytkowników zwykłych aut. O czym warto pamiętać?

Eksploatacja auta z rozkładanym dachem

Najmniej wymagające są sztywne, składane dachy. Ich pielęgnacja ogranicza się w zasadzie do okresowego konserwowania licznych uszczelek, za pomocą odpowiednich środków, najczęściej w formie spreju. Nie ma przeciwwskazań, aby tego typu pojazd odwiedzał myjnie automatyczne, chyba że posiada tylną szybę wykonaną z tworzyw sztucznych, ponieważ dość twarde szczotki myjące mogą ją porysować lub zmatowić.

Zobacz również: Jak dbać o samochód typu kabriolet?

Nieco więcej pracy wymaga zdejmowany sztywny dach, zwany popularnie hardtopem. Jest on najczęściej wykonywany z tworzywa sztucznego, stąd należy zachować większą ostrożność i raczej nie korzystać z myjni automatycznej. Do czyszczenia powierzchni dachu używa się specjalnych preparatów w formie aerozolu oraz średnio twardej szczotki, nie posiadającej metalowego włosia. Po naniesieniu środka czyszczącego dach należy spłukać czystą wodą pod niezbyt dużym ciśnieniem. Jeżeli na delikatnym, plastikowym hardtopie zauważymy zanieczyszczenie spowodowane przez ptasie odchody, należy je jak najszybciej usunąć, bowiem zachodzi ryzyko trwałego odbarwienia powierzchni dachu.

Najtrudniejsze w utrzymaniu są dachy wykonane z miękkiej tkaniny. Ze względu na duże niebezpieczeństwo nieodwracalnego uszkodzenia delikatnego materiału nie można do jego czyszczenia stosować substancji na bazie acetonu lub chloru, agresywnych domowych środków czystości, w tym odplamiaczy oraz rozcieńczalników i rozpuszczalników organicznych. Do przyspieszonego starzenia poszycia dachu może się również przyczynić potraktowanie go samochodowym woskiem, który reaguje ze zmiękczaczami materiału, powodując jego kruchość. 

Zobacz również: Jak polerować lakier?

Niektórzy producenci pozwalają na mycie samochodu z miękkim dachem w myjni automatycznej, jednak tylko „łagodnymi” programami i oczywiście bez zabiegu woskowania. Należy jednak pamiętać, że szczotki myjące, obracając się z dużą szybkością, mogą powodować napięcia materiału poszycia dachu i przyśpieszyć proces jego starzenia. Miękki dach najlepiej znosi czyszczenie miękką szczotką i wodą z dodatkiem szamponu samochodowego. Podczas czyszczenia należy przesuwać szczotkę w kierunku zgodnym z kierunkiem włókien materiału, po czym spłukać dach dużą ilością czystej wody pod niewielkim ciśnieniem. Niewskazane jest używanie myjek ciśnieniowych. Jeżeli mamy do czynienia z trudno usuwalnymi zabrudzeniami należy szukać w sklepach motoryzacyjnych specjalnych preparatów, przeznaczonych do materiału, z którego wykonano poszycie dachu.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 01.02.2016

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

MINI Cabrio, fot. Newspress
MINI Cabrio, fot. Newspress

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Szefler

prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama