| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Jak dbać o samochód typu kabriolet?

Jak dbać o samochód typu kabriolet?

Jeżdżenie samochodem bez dachu w letnie, ciepłe wieczory to niewątpliwie wspaniała przyjemność, ale musimy też pamiętać, że jest to pojazd wyjątkowy i powinniśmy o niego dbać bardziej, niż o samochód tradycyjny. Podpowiadamy, jak to robić.

Kabriolet to samochód, którego dach jest ruchomy. W niektórych modelach musimy usuwać go ręcznie, w innych dzieje się to automatycznie. Taki dach wykonany jest zwykle z miękkich i elastycznych materiałów (np. winylu), stali i plastiku. Z tego powodu może być bardziej podatny na uszkodzenia i w efekcie przeciekać.

Co trzeba sprawdzać

W samochodzie typu kabriolet trzeba przede wszystkim dokonywać regularnych inspekcji tych samych układów, co w samochodzie tradycyjnym, czyli płynów i hamulców oraz sprzęgła. Jeśli dach otwierany jest za pomocą pompy hydraulicznej, musimy mieć pewność, że i w tym układzie nie brakuje płynu. Informacje o tym, gdzie możemy sprawdzić poziom płynu znajdziemy w podręczniku użytkownika.

Zobacz również: Co zrobić, gdy drzwi się ciężko zamykają?

Garażowanie

Niewątpliwie samochód o nadwoziu typu kabriolet lepiej zachowa swój piękny wygląd, jeśli będzie garażowany, szczególnie w deszczowym i zimowym okresie. Zapobiegnie to nadmiernemu nawodnieniu dachu i uszkodzeniom spowodowanym działaniem wody i np. śniegu.

Składanie dachu

Składać dach należy delikatnie. Przed przystąpieniem do tej czynności, warto sprawdzić, czy nie leżą na nim liście, gdyż po złożeniu mogą one gnić pomiędzy fałdami materiału. Warto też sprawdzić, czy nie jest mocno zanieczyszczony w taki sposób, który mógłby spowodować jego uszkodzenie w trakcie złożenia lub już po nim.

Zobacz również: Jak przywrócić blask lakieru?

Czyszczenie

Przed czyszczeniem warto dach odkurzyć. W ten sposób upewnimy się, że wszelkie zanieczyszczenia zebrane na drodze będą usunięte. Po czyszczeniu możemy również pryskać go specjalnym preparatem, aby zapobiec właśnie nadmiernemu wchłanianiu kurzu. Taki środek kupimy w sklepie motoryzacyjnym a jego koszt nie powinien przekroczyć 40 złotych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »