| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > LPG > O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej

O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej

Dzięki postępowi technologicznemu, instalacje LPG montować w samochodach wszystkich klas, bez negatywnego wpływu na ich osiągi. Na co zwrócić uwagę przed montażem instalacji gazowej w samochodzie?

Zanim zamontujesz instalację gazową do samochodu:

 1. Sprawdź, czy to się opłaca – istnieją narzędzia pozwalające obliczyć opłacalność montażu instalacji LPG, np. na stronie http://mojafirma.infor.pl/moto/kalkulatory/26,kalkulator-lpg.html.
 2. Zastanów się, jak wykorzystujesz samochód – omów z montażystą, gdzie byłoby Ci najwygodniej zainstalować zbiornik i jaki ma być.
 3. Wybierz certyfikowany warsztat (wykaz na stronie Instytutu Transportu Samochodowego), posiadający potwierdzenie zaliczenia szkolenia na montaż oferowanej instalacji, wystawione w ciągu ostatnich 12 miesięcy na pracowników, którzy są zatrudnieni i zajmują się montażem. Polskie przepisy wymagają ,aby montaż był dokonywany przez firmę posiadającą stosowną homologację lub należącą do sieci dilerskiej właściciela homologacji. Homologacja na sposób montażu instalacji przystosowującej pojazdy do zasilania gazowego, udzielana jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Każda firma posiada indywidualny numer homologacji.
 4. Nie oszczędzaj na instalacji gazowej – zapytaj eksperta o dobór instalacji dopasowanej do Twojego samochodu. Cena to nie jedyny czynnik. Zakład montujący powinien zadbać o to, abyś mógł przez wiele lat cieszyć się z niezawodności instalacji gazowej.
 5. Sprawdź, jak montażyści zaopatrują się w instalacje gazowe dla samochodów – w Polsce zakłady montujące instalacje gazowe zaopatrują się w urządzenia w dwojaki sposób
  1.  Kupują kompletne instalacje jednego, określonego producenta (markowe);
  2.  Samodzielnie kompletują instalację gazową. Kupują poszczególne elementy u różnych dostawców. Oczywiście, otrzymują od każdego dostawcy gwarancję na poszczególne elementy. Niemniej nie ma dostawcy technologii i nikt nigdy nie weźmie odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie instalacji jako całości (po zamontowaniu w samochodzie).

Zobacz też: Jaką instalację gazową LPG wybrać?

Przeglądając oferty warsztatów montujących instalacje LPG zwróć uwagę na:

Korzystniejsze jest wybranie kompletacji instalacji gazowych jednego producenta (markowych). Ich dostawcy oferują firmowe kompletacje wraz z technologią montażu dla określonego typu auta, opracowaną przez specjalistów w branży. Decydując się na firmową instalację gazową, uzyskuje się pewność wyboru najbardziej dopracowanego i niezawodnego rozwiązania, jakie dostępne jest aktualnie na rynku. Zakład otrzymuje gwarancję na prawidłowe funkcjonowanie kompletnej instalacji gazowej po zamontowaniu w samochodzie.

 1. Zakres i warunki gwarancji dla instalacji gazowych – przed zakupem instalacji gazowej w danym zakładzie warto zapoznać się z warunkami gwarancji. W zależności od zakładu, mogą być różne nawet dla tych samych towarów czy usług.
 2. Sprawdź, czy w samochodzie jest zamontowana kompletna instalacja gazowa jednego producenta (markowa) – na poszczególnych elementach instalacji gazowej znajduje się nazwa firmy (producenta):
  1.  Elementy pod maską:
   1.  Reduktor-parownik;
   2.  Elektronika (układy sterujące);
   3.  Wtryskiwacze.
  2.  Elementy w bagażniku lub pod podwoziem:
   1.  Zbiornik na gaz;
   2.  Wyposażenie zbiornika (zawór lub wielozawór).
  3.  Elementy dostępne z zewnątrz:
   1.  Wlew gazu.

Zobacz też: LPG - z czego się składa i jakie ma właściwości?

Wszystkie elementy instalacji gazowej wymienione wyżej wymagają homologacji na zgodność z regulaminem EKG ONZ R67.01 – dla instalacji LPG (na propan-butan).

Czytaj także

Ekspert:

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej.
O czym warto wiedzieć przed montażem instalacji gazowej.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »