reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Lato > Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Starsze lub tańsze pojazdy nie są wyposażane w urządzenia klimatyzacyjne, co powoduje, że jazda nimi w czasie dużych upałów nie należy do przyjemności. Temperatura w ich wnętrzu zwykle jest wyższa, niż temperatura na zewnątrz. Co zrobić, by podróż w upale była znośna?

Aby choć częściowo zniwelować negatywne oddziaływanie wysokiej temperatury na kierowcę i pasażerów należy przedsięwziąć pewne proste i dość skuteczne kroki. Pierwszym z nich jest dokładne wietrzenie wnętrza pojazdu podczas jazdy. Bardzo pomocne jest otwarcie okien. Prowadzi to jednak do powstawania przeciągów. Z tego powodu należy otwierać okna po jednej stronie pojazdu – tej najsilniej nasłonecznionej. Szyby rozgrzewają się od słońca bardzo szybko, od nich nagrzewa się wnętrze pojazdu. Gdy są opuszczone, zjawisko to nie zachodzi, a więc temperatura we wnętrzu pojazdy nie przekracza temperatury otoczenia.

Zobacz też: Jak jeździć podczas upału?

Jazda z opuszczonymi szybami powoduje większy hałas w pojeździe. Co ciekawe, zwykle jest on najmniejszy, gdy szyba w przednich drzwiach jest opuszczona tylko o kilka centymetrów, zaś szyba w tylnych znacznie bardziej. Nie jest to regułą, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobranie optymalnego ustawienia, przy którym w samochodzie hałas będzie najmniej dokuczliwy, a przeciągi nie będą „urywały głów” pasażerom i kierowcy.

Podróżując podczas upałów należy spożywać dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W normalnych warunkach dorosłemu człowiekowi wystarczy w zupełności nieco ponad litr płynów na dobę. W czasie upałów ilość ta wzrasta co najmniej dwukrotnie. Nie należy się przejmować koniecznością częstych postojów, wynikającą z potrzeb fizjologicznych. Postoje dają pewien odpoczynek, a o zmęczenie podczas jazdy w upale jest bardzo łatwo. Co ciekawe, upały wywołują uczucie senności, a sen za kierownicą jest największym wrogiem kierowcy. Nie ma takiego kierowcy, który by zasnął, marząc o dojechaniu do najbliższego miejsca, gdzie będzie mógł usunąć z organizmu nadmiar płynów!

Zobacz też: Jak parkować podczas upałów?

Rodzaj i jakość spożywanych przez kierowcę płynów mają kolosalne znaczenie. Najlepiej gaszą pragnienie różnego rodzaju wody mineralne, a zwłaszcza wody o zawartości minerałów ponad 1000 mg/litr. Dobrze działa mrożona kawa, pod warunkiem że nie jest słodka. Najgorsze są modne napoje, o dużej zawartości cukrów, barwników, sztucznych lub prawdziwych aromatów i mnóstwa konserwantów. Bez wątpienia lepsze są napoje słabo gazowane lub niegazowane. Można je pić bez ryzyka zalania ubrania wprost z butelki. Napoje gazowane są pod tym względem dość niebezpieczne – burzą się i pienią już podczas otwierania butelki, co może zakończyć się zalaniem ubrania, a na pewno odwróci uwagę kierowcy od sytuacji na drodze, gdy będzie on chciał się napić podczas jazdy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brak klimatyzacji może być uciążliwy, lecz i bez niej można minimalizować skutki upału.
Brak klimatyzacji może być uciążliwy, lecz i bez niej można minimalizować skutki upału.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama