reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Auto Lato > Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Jak podróżować autem bez klimatyzacji podczas największych upałów?

Starsze lub tańsze pojazdy nie są wyposażane w urządzenia klimatyzacyjne, co powoduje, że jazda nimi w czasie dużych upałów nie należy do przyjemności. Temperatura w ich wnętrzu zwykle jest wyższa, niż temperatura na zewnątrz. Co zrobić, by podróż w upale była znośna?

Aby choć częściowo zniwelować negatywne oddziaływanie wysokiej temperatury na kierowcę i pasażerów należy przedsięwziąć pewne proste i dość skuteczne kroki. Pierwszym z nich jest dokładne wietrzenie wnętrza pojazdu podczas jazdy. Bardzo pomocne jest otwarcie okien. Prowadzi to jednak do powstawania przeciągów. Z tego powodu należy otwierać okna po jednej stronie pojazdu – tej najsilniej nasłonecznionej. Szyby rozgrzewają się od słońca bardzo szybko, od nich nagrzewa się wnętrze pojazdu. Gdy są opuszczone, zjawisko to nie zachodzi, a więc temperatura we wnętrzu pojazdy nie przekracza temperatury otoczenia.

Zobacz też: Jak jeździć podczas upału?

Jazda z opuszczonymi szybami powoduje większy hałas w pojeździe. Co ciekawe, zwykle jest on najmniejszy, gdy szyba w przednich drzwiach jest opuszczona tylko o kilka centymetrów, zaś szyba w tylnych znacznie bardziej. Nie jest to regułą, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobranie optymalnego ustawienia, przy którym w samochodzie hałas będzie najmniej dokuczliwy, a przeciągi nie będą „urywały głów” pasażerom i kierowcy.

Podróżując podczas upałów należy spożywać dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W normalnych warunkach dorosłemu człowiekowi wystarczy w zupełności nieco ponad litr płynów na dobę. W czasie upałów ilość ta wzrasta co najmniej dwukrotnie. Nie należy się przejmować koniecznością częstych postojów, wynikającą z potrzeb fizjologicznych. Postoje dają pewien odpoczynek, a o zmęczenie podczas jazdy w upale jest bardzo łatwo. Co ciekawe, upały wywołują uczucie senności, a sen za kierownicą jest największym wrogiem kierowcy. Nie ma takiego kierowcy, który by zasnął, marząc o dojechaniu do najbliższego miejsca, gdzie będzie mógł usunąć z organizmu nadmiar płynów!

Zobacz też: Jak parkować podczas upałów?

Rodzaj i jakość spożywanych przez kierowcę płynów mają kolosalne znaczenie. Najlepiej gaszą pragnienie różnego rodzaju wody mineralne, a zwłaszcza wody o zawartości minerałów ponad 1000 mg/litr. Dobrze działa mrożona kawa, pod warunkiem że nie jest słodka. Najgorsze są modne napoje, o dużej zawartości cukrów, barwników, sztucznych lub prawdziwych aromatów i mnóstwa konserwantów. Bez wątpienia lepsze są napoje słabo gazowane lub niegazowane. Można je pić bez ryzyka zalania ubrania wprost z butelki. Napoje gazowane są pod tym względem dość niebezpieczne – burzą się i pienią już podczas otwierania butelki, co może zakończyć się zalaniem ubrania, a na pewno odwróci uwagę kierowcy od sytuacji na drodze, gdy będzie on chciał się napić podczas jazdy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brak klimatyzacji może być uciążliwy, lecz i bez niej można minimalizować skutki upału.
Brak klimatyzacji może być uciążliwy, lecz i bez niej można minimalizować skutki upału.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama