| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak powinien zachowywać się pasażer?

Jak powinien zachowywać się pasażer?


Pasażer niewątpliwie może być dystraktorem dla kierowcy. Podpowiadamy, jak powinien się zachowywać, aby nie utrudniać prowadzenia samochodu, a wręcz pomagać kierującemu.

Przede wszystkim kierowcę może rozproszyć rozmowa. O ile jej temat jest niezobowiązujący i nie wymaga szczególnego poświęcania uwagi, nie musi wcale stanowić zagrożenia. Jeśli jednak zaczynamy się z kierowcą kłócić lub wymuszamy na nim koncentrowanie się na własnej osobie, stanowczo utrudnimy mu prawidłowe prowadzenie samochodu, na którym powinna być skupiona większość jego uwagi.

Zobacz również: Co to jest ICE?

Nagłe okrzyki, pokazywanie zdjęć czy okolicy nie będącej w zasięgu wzroku kierowcy jest niebezpieczne, ponieważ odwraca jego uwagę od drogi. Nie wolno w ten sposób się zachowywać, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo.

Nie należy też namawiać kierowcy do wykonywania manewrów, których kierowca nie jest pewien. Nie możemy peszyć go, namawiając do przekraczania prędkości czy łamania przepisów, wymuszając na kierowcy w ten sposób niebezpieczne zachowanie. Nie powinniśmy też oceniać negatywnie jego stylu jazdy ani komentować jego zachowań, o ile nie stwarzają one zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Zobacz również: Jak działa poduszka powietrzna?

Jedyną pomoc, jaką możemy zaoferować kierowcy to czytanie mapy, jeśli ten zabłądzi. Do tego możemy zwrócić mu uwagę na to, że łamie dany przepis, o ile sami jesteśmy tych przepisów świadomi.

Nigdy nie należy wsiadać do samochodu z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub innego środka działającego podobnie (w tym leków), ani z kierowcą, co do którego mamy podejrzenia, że jest nietrzeźwy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »