| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak bezpiecznie używać pneumatycznego sygnału dźwiękowego?

Jak bezpiecznie używać pneumatycznego sygnału dźwiękowego?

Niektórym kierowcom samochodów osobowych nie wystarcza tradycyjny klakson. O wiele głośniejszy, a tym samym zauważalny przez innych jest sygnał pneumatyczny, dlatego podpowiadamy, jak używać go bezpiecznie.

Pneumatyczny sygnał dźwiękowy działa korzystając ze sprężonego powietrza, które przepływając przez trąbkę z dużą prędkością na skutek rozprężania, wytwarza przenikliwy i głośny dźwięk. Takie sygnały najczęściej montowane są w ciężarówkach, pociągach lub statkach. Używają ich również takie służby, jak straż pożarna, pogotowie czy policja. Użycie go stanowi komunikat o tym, że należy niezwłocznie ustąpić im drogi. Sygnał jest tak głośny i przenikliwy, że nie pozostawia wątpliwości co do jego źródła. Dlatego właśnie, jeśli decydujemy się na zamontowanie takiego sygnału w swoim samochodzie, musimy wiedzieć, jak go używać.

Zobacz również: Używanie klaksonu

Przede wszystkim taki sygnał nie może być jedynym, zamontowanym w samochodzie osobowym. Kategorycznie nie powinniśmy używać go w terenie zabudowanym, a tym bardziej na zatłoczonych ulicach aglomeracji miejskiej, gdyż możemy w ten sposób spowodować zagrożenie dla ruchu drogowego. Taki sygnał może przestraszyć lub wywołać niewłaściwe wrażenie, że jedziemy pojazdem uprzywilejowanym i inni powinni ustąpić nam drogi. 

Zobacz również: Jak walczyć z fotoradarami?

Nie powinniśmy w żadnym wypadku używać takiego sygnału właśnie w celu utorowania sobie drogi. W sytuacji zagrożenia, w szczególności w mieście, powinniśmy używać jedynie tradycyjnego sygnału dźwiękowego. Sygnał pneumatyczny powinniśmy traktować raczej jak zabawkę i nie nadużywać go. Na drodze możemy go użyć w celach ostrzegawczych najwyżej wtedy, gdy niebezpieczeństwo stwarza ciężarówka, w której z założenia jest głośno i kierowca rzeczywiście może nie usłyszeć tradycyjnego sygnału.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »