| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie?

Dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów. Jak zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie? Na to pytanie odpowiadają eksperci.

Wiele osób zastanawia się co zrobić, żeby jego samochód był bardziej oszczędny w spalaniu paliwa. Oto kilka zasad, których przestrzeganie zmniejszy poziom spalanego paliwa w naszym samochodzie

Każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie

Kierowcy, często nie zwracają uwagi na to co wożą w swoich bagażnikach. Znajdują się tam rzeczy, które nie są nam potrzebne w danej chwili. Każdy dodatkowy kilogram wpływa na większy poziom spalania, dlatego powinniśmy pozbyć się z samochodu zbędnych przedmiotów.

Zobacz też: Jak drogimi samochodami jeżdżą Polacy i ile wydajemy miesięcznie na paliwo?

Wyłączaj auto przy dłuższych postojach

Wielu kierowców uważa, że samochód na biegu jałowym spala mniej paliwa. Tak naprawdę nie ma z tego realnych korzyści. Dlatego gdy stoimy w jakimś miejscu dłużej, zamiast wrzucić bieg jałowy, powinniśmy wyłączyć silnik.

Wybieraj paliwo o lepszej jakości

Większość osób tankuje paliwo, które jest tańsze. Jednak lepiej jest zatankować paliwo o lepszej jakości. Takie paliwa są spalane wydajniej, co za tym idzie nasz samochód spali mniej paliwa o lepszej jakości.

Wrzuć samochód na wyższy bieg

Im wyższy bieg wykorzystujesz, tym mniejsze są obroty silnika a dzięki temu mniejsze spalanie paliwa. Dlatego jeżeli nie będzie to miało negatywnego wpływu na komfort jazdy, warto zmienić bieg na wyższy.

Utrzymuj odpowiednie ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach zapewnia nie tylko bezpieczeństwo w trakcie jazdy, ale gwarantuje również zmniejszone spalanie paliwa. Odpowiednio napompowane opony sprawiają, że występuje mniejsze tarcie, pomiędzy nawierzchnią a opną. Mniejsze tarcie to mniejsze zużycie paliwa.

Dobrze zaplanuj trasę i porę jazdy

Jeżeli masz taką możliwość, staraj się unikać jeżdżenia w godzinach szczytu. Dobieraj też odpowiednią trasę, która zapewni ci płynność jazdy. Częste zatrzymywanie się na światłach, czy w korku i ruszanie, sprawia, że nasze samochody spalają więcej paliwa.

Zobacz też: Rodzaje paliw do silników spalinowych

Staraj się zachować płynność jazdy

Zwracaj uwagę na to co jest na drodze. Jeżeli widzisz, że zapaliło się czerwone światło, zacznij zwalniać wcześniej, zamiast gwałtownie hamować. Jeżeli przed tobą jest wzniesienie, zacznij przyśpieszać przed nim. Płynność jazdy gwarantuje mniejsze zużycie paliwa

Zadbaj o silnik

Regularne przeglądy i kontrola oraz systematyczna wymiana płynów eksploatacyjnych w tym oleju silnikowego, od którego zależy kondycja silnika, to realne oszczędności. Sprawny samochód gwarantuje mniejsze zużycie paliwa i bezpieczniejszą podróż, dlatego warto o niego zadbać.

Źródło: Materiały prasowe Shell

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »