| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Odliczenie podatku VAT od samochodów i paliwa w 2014 roku

Odliczenie podatku VAT od samochodów i paliwa w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 roku najprawdopodobniej będą obowiązywać nowe przepisy odliczania podatku VAT od aut osobowych. Oto jak ma wyglądać nowy system podatkowy.

Właściciele przedsiębiorstw, którzy chcą nabyć w najbliższym czasie samochody na potrzeby prowadzenia własnej działalności gospodarczej mogą wstrzymać się do stycznia 2014 roku. W związku z tym, że obecnie stosowane ograniczenia dotyczące odliczania VAT-u przy nabyciu samochodów osobowych oraz zakazu odliczania VAT-u od paliwa są aktualne do końca 2013 r. można spodziewać się sporych i korzystnych dla polskich podatników zmian.

Obecny sposób odliczania podatku VAT

Obecnie przedsiębiorca nabywając samochód osobowy może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. W zakresie nabycia paliwa do takiego auta prawo do odliczenia nie przysługuje. Pełne odliczenie VAT-u przysługuje obecnie jedynie w przypadku zakupu samochodu ciężarowego lub specjalistycznego oraz kosztów związanych z jego eksploatacją (paliwo i części). W związku z końcem obowiązywania tego sytemu podatkowego wraz z dniem 1 stycznia 2014 roku i sprzeciwem Unii Europejskiej wobec pierwszego projektu przygotowanego przez rząd dotyczącego nowego sposobu odliczania podatku tylko od aut ciężarowych (zakładał on, że od aut osobowych wykorzystywanych w firmie nie można będzie odliczać VAT tak jak w przypadku aut ciężarowych) od nowego roku powróci system sprzed wejścia Polski do UE. System ten pozwala przedsiębiorcy odliczać pełny podatek VAT zarówno na etapie nabycia samochodu (także osobowego z kratką), jak też później, ponosząc wydatki związane z używaniem go w celach firmowych.

Zobacz też: Volvo z kratką - odlicz cały VAT od pojazdu

Nowy projekt odliczania podatku VAT od samochodu czeka na opinie UE

Drugi projekt przygotowany przez Polskę, na którego zaopiniowanie czeka Polska ma nieco inny kształt. Jak wynika z komunikatu Rady Ministrów, przy samochodach wykorzystywanych zarówno na cele służbowe, jak i prywatne, możliwe byłoby odliczenie tylko 50% podatku -, ale za to we wszystkich trzech obszarach: zakup auta, zakup paliwa, eksploatacja. Nie miałoby przy tym znaczenia, czy auto jest ciężarowe, czy osobowe. Problemem bez wątpienia będzie sposób ustalenia i weryfikacji sposobu wykorzystania auta.

Z kolei jeśli auto będzie wykorzystywane tylko na potrzeby działalności gospodarczej będzie można odliczyć całą wartość podatku VAT (zarówno za auto jak i paliwo do niego, części i innych kosztów eksploatacyjnych z nim związanych). W tym przypadku odliczenie dotyczyc będzie zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych czy specjalistycznych.

Nowy Rok 2014

Zanim więc Unia Europejska zaopiniuje pozytywnie drugi projekt przygotowany przez polski rząd będzie obowiązywał system pełnego odliczania podatku VAT od aut z kratką (chyba, że do 30 grudnia UE zgodzi się na nowy system podatkowy). Jeśli UE wyrazi aprobatę co do nowego systemu odliczania podatku VAT od aut osobowych wykorzystywanych w całości lub częściowo przez przedsiębiorstwo obowiązywać będzie 50- lub 100-procentowe odliczanie podatku VAT od auta i paliwa (w zależności czy będzie wykorzystywane prywatnie i na potrzeby firmy, czy tylko na potrzeby firmy). W związku z nadchodzącymi zmianami w prawie koncerny samochodowe zalecają wstrzymać się z zakupem auta i przystosowują swej auta pod ciężarową homologację N1. Jednym z takim producentów jest m.in. Volvo. Być może warto to zrobić bo widmo niemałych oszczędności jakie można poczynić jest bardzo realne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »