REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023 r.?

Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023, zagraniczny dowód rejestracyjny, dowód rejestracyjny sprowadzonego samochodu
Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023 r.?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023 r.? To pytanie, przed którym stanąć mogą nabywcy aut importowanych. Odpowiedź zależy jednak od przypadku.

Proces rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy zaczyna się od dwóch czynności. Pierwszą jest zgromadzenie koniecznej dokumentacji, a więc faktury lub umowy zakupowej, zagranicznego dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia opłacenia akcyzy. Drugą staje się przegląd techniczny w kraju. W tym punkcie może się wydawać, że po przygotowaniu dokumentów i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania w SKP, kierowca może pojechać do urzędu i złożyć wniosek o rejestrację. Jednak nie tak szybko. Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Czy zagraniczne dokumenty pojazdu trzeba tłumaczyć?

REKLAMA

Kiedy tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie jest potrzebne?

REKLAMA

Odpowiedź na pytanie, zależy tak naprawdę od tego, skąd sprowadzone zostało auto. Bo w przypadku importu pojazdu z krajów UE i dowodów rejestracyjnych, które zawierają oznaczenia kodów zgodne z kodami określonymi w aktualnym wzorze krajowego dowodu rejestracyjnego, tłumaczenia wykonywać nie trzeba. Urzędnik musi przyjąć dokument w wersji, którą nabywca otrzymał za granicą lub od pośrednika sprzedającego auto w kraju. Nie może odmówić.

Zagranicznego dowodu rejestracyjnego w przypadku samochodu kupionego na terenie UE tłumaczyć nie trzeba. A co z umową lub fakturą? Jeżeli nie będą one dwujęzyczne, tłumaczenie może nadal okazać się konieczne. Urzędnik nie ma bowiem obowiązku znajomości języków obcych. A wzory umów i faktur nie są tak usystematyzowane i wyposażone w uniwersalne kody jak dowody rejestracyjne. Dlatego podczas sporządzania umowy za granicą warto zadbać o dwujęzyczny dokument sprzedażowy. To wykluczy konieczność tłumaczenia i ograniczy koszty rejestracji.

Kiedy tłumaczenie dowodu rejestracyjnego jest niezbędne?

Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego mimo wszystko nadal może być konieczne w 2023 roku. Kiedy tak się stanie? W przypadku, w którym samochód jest importowany z kraju innego, niż należącego do UE. Idealnym przykładem są Stany Zjednoczone, Japonia czy chociażby Szwajcaria. Poza tym w tym przypadku warto pamiętać o tym, że lista koniecznych do rejestracji dokumentów się rozszerza. Pojawia się na niej również dowód odprawy celnej przywozowej czy świadectwo zgodności WE. A to cały czas nie koniec, bo sprowadzenie pojazdu spoza UE nakłada na importera również dodatkowe obowiązki podatkowe.

Import auta spoza UE. Potrzebne tłumaczenia i więcej podatków...

Sprowadzając samochód spoza terenu UE, importujący musi opłacić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • akcyzę – obowiązują dwie podstawowe stawki tego podatku. Stawka 3,1 proc. (1,55 proc. dla hybryd) przy silniku o pojemności do 2000 cm3 i 18,6 proc. (9,3 proc. dla hybryd) przy silniku o pojemności powyżej 2000 cm3.
  • cło – stawka podatku wynosi 10 proc. Cła można uniknąć np. w przypadku Szwajcarii. Wystarczy przedstawić świadectwo EUE-1 potwierdzające fakt, że auto było wyprodukowane na terenie UE.
  • VAT – stawka tego podatku zależy od kraju, w którym się go opłaci. Zgłaszając deklarację w Niemczech, płaci się 19 proc. W Polsce VAT rośnie jednak do 23 proc.

W przypadku samochodów pochodzących z UE nadal płaci się akcyzę. Z pozostałych danin kierujący jest zwolniony.

Kto powinien wykonać tłumaczenie dokumentów pojazdu?

REKLAMA

Załóżmy, że kupujący ma obowiązek wykonania tłumaczenia dowodu rejestracyjnego lub np. umowy zakupowej lub faktury. Kto powinien takie tłumaczenie wykonać? Przepisy mówią jasno. Możliwości są tak naprawdę dwie. Po pierwsze powinien to być tłumacz przysięgły. Po drugie może to być właściwy konsul. Jeżeli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie ma tłumacza przysięgłego danego języka, dopuszcza się tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego państwa, z którego pojazd został sprowadzony.

Pod żadnym pozorem tłumaczenia dokumentów nie można powierzyć znajomemu, który w dobrym stopniu zna dany język obcy. Takie tłumaczenie zostanie odrzucone przez urzędnika. Bez pieczęci potwierdzającej uprawnienia tłumacza przysięgłego, nie będą wystarczająco wiarygodne, aby dało się na ich podstawie sporządzić wpis do polskiej bazy danych.

Ważne

Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów pojazdu? Koszt wykonania tłumaczenia w głównej mierze zależy od języka i kraju, z którego pojazd pochodzi. Generalnie stawki wahają się w przedziale od 55 do 180 zł za każdą stronę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA