reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu?

Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu?

Ubezpieczenie AC nowego samochodu, zważywszy na jego dużą wartość, jest stosunkowo drogie. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, czy za wysoką ceną idą też wartościowe świadczenia ubezpieczyciela.

W umowie ubezpieczenia (którą swoją drogą warto dogłębnie przestudiować, wraz z obowiązującymi regulaminami, do których odsyła) powinniśmy odszukać co najmniej kilka kwestii, które chociaż wydają się drobne, w sytuacji dochodzenia odszkodowania mogą okazać się nad wyraz istotne, a zarazem kłopotliwe.

Zobacz też: Okres ochrony ubezpieczenia OC

 Szyby

W umowie powinniśmy zwrócić uwagę na ubezpieczenie szyb. Istotne jest natomiast to, żeby naprawa pękniętej, czy uszkodzonej szyby (np. w wyniku odpryśniętego kamienia) była objęta ubezpieczeniem i umożliwiała pokrycie kosztów naprawy – a jednocześnie nie naruszała zniżek za bezwypadkową jazdę.

Utrata bowiem zniżki z tak trywialnego powodu, jak pęknięta szyba, może okazać się dosyć bolesne – zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania samochodu.

Coraz częściej takie rozwiązania istnieją jako opcje dodatkowe w umowach ubezpieczeń na wolnym rynku – raczej nie występują w tzw. pakietach dealerskich.

Pełne odszkodowanie

Niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacają pełnej kwoty odszkodowania. Często w obrocie pojawiają się bowiem zapisy o procentowo określonym udziale własnym w szkodzie. W przypadku nowych samochodów może to być np. 15 % wartości auta z dnia szkody, które trzeba pokryć z własnej kieszeni. W tym przypadku  pakiety dealerskie zwykle zapewniają pełne pokrycie strat.

Suma odszkodowania.

Utrzymanie sumy ubezpieczenia po szkodzie - taką możliwość dają polisy nieprzewidujące tzw. konsumpcji sumy ubezpieczenia. Standardowo bowiem każda wypłata odszkodowania zmniejsza sumę ubezpieczenia. Jeśli mamy ubezpieczone auto na 40 tys. zł i dostaliśmy 25 tys. odszkodowania, to suma ubezpieczenia zostanie skonsumowana w części i będzie wynosiła 15 tys. zł. Jeśli będziemy chcieli ją uzupełnić, trzeba będzie opłacić dodatkową składkę.

Koszty naprawy w ASO

Warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie pokryje koszty naprawy auta:

  • oryginalnymi częściami zamiennymi (nie zamiennikami),
  • w autoryzowanej stacji obsługi.

Tu ponownie pakiety dealerskie zawierają taką gwarancję, bo leży to w interesie sprzedających polisy dealerów.

 W zwykłej ofercie rynkowej taka opcja jest dostępna tylko w droższych wariantach polis.

Co prawda nie ma obowiązku naprawy gwarancyjnej w ASO – autoryzowane serwisy zazwyczaj dokonują naprawy lepiej – stąd warto zastrzec taką możliwość w umowie, bez konieczności dopłacania do naprawy z własnej kieszeni.

Poza tym przy bardziej skomplikowanych awariach dokonanie naprawy w serwisie nieautoryzowanym może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty gwarancji, lepiej się więc zabezpieczyć.

Odszkodowanie w wysokości wartości auta.

Warto wyszukać oferty, w których wyszczególniono możliwie długi okres wypłaty odszkodowania z AC w wysokości równej wartości fakturowej auta. Dotyczy to zwłaszcza tzw. szkód całkowitych, czyli:

  • kradzieży,
  • rozbicia auta, jeśli koszty naprawy przekraczają 70 proc. jego wartości z dnia szkody.

Pakiety sprzedawane w salonach dealerskich dają taką gwarancję na 12 miesięcy. Na wolnym rynku okresy te bywają krótsze, czasem są też opcją „nadprogramową”.

Coraz częściej w salonach dealerskich pojawiają się oferty tzw. ubezpieczenia GAP, czyli od utraty wartości auta. Mogą one przewidywać dopłatę do odszkodowania z AC, do wartości samochodu wypisanej w fakturze nawet przy samochodach do ósmego roku jego użytkowania. Oczywiście takie ubezpieczenie zwiększa składkę.

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie AC nowego samochodu, zważywszy na jego dużą wartość, jest stosunkowo drogie. Fot. Skoda
Ubezpieczenie AC nowego samochodu, zważywszy na jego dużą wartość, jest stosunkowo drogie. Fot. Skoda

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nina Skórska- Książek

ekspert z zakresu prawa gospodarczego i prawa pracy, specjalista w zakresie obsługi spółek prawa handlowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama