Kategorie

Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?

Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?
W ostatnim czasie można było przeczytać, że do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) zgłaszają się osoby z roszczeniami za wypadki i kolizje sprzed kilkunastu lat. Jakie są zasady przedawniania roszczeń wobec ubezpieczycieli?

W ostatnim czasie można było przeczytać, że do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) zgłaszają się osoby z roszczeniami sprzed kilkunastu lat. Duży wzrost wartości takich roszczeń o „stare” odszkodowania, pośrednio przyczynił się do podwyżek w OC, bo ubezpieczyciele powetowali sobie wyższe składki płacone do UFG. Warto jednak wiedzieć, że nie każda osoba poszkodowana w wypadku drogowym, po kilkunastu latach może się domagać odszkodowania lub zadośćuczynienia. Najdłuższy termin przedawnienia roszczeń dotyczy szkód wynikających z przestępstwa. W przypadku innych szkód, termin przedawnienia jest znacznie krótszy.

Zobacz też: Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2017 roku?

W przypadku polis OC obowiązują dłuższe okresy przedawnienia szkód

Zasady przedawnienia roszczeń w sprawach cywilnych, zostały szczegółowo uregulowane przez kodeks cywilny (KC). Wspomniany kodeks wskazuje między innymi, że w przypadku umów ubezpieczenia, domyślnie obowiązuje trzyletni okres przedawnienia naliczany od dnia wymagalności roszczenia (patrz art. 819 par. 1 KC). Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dla ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej (również komunikacyjnych), przewidziano nieco inne terminy przedawnienia. Takie rozwiązanie wynika z faktu, że do wypłaty z OC często dochodzi po poważnych szkodach osobowych (np. uszkodzeniu ciała, kalectwie lub śmierci ofiary wypadku). Dlatego ustawodawca dał poszkodowanym więcej czasu na dochodzenie roszczeń dotyczących polis OC. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych roszczeń, sam upływ terminu przedawnienia automatycznie nie zwalnia dłużnika z odpowiedzialności. Zakład ubezpieczeń musi dopiero powołać się na upływ okresu przedawnienia. „Można być pewnym, że w każdej możliwej sytuacji ubezpieczyciel wykorzysta sposobność do uniknięcia wypłaty i wskaże na przedawnienie roszczenia” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W przypadku ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, okres przedawnienia roszczeń jest określony inaczej niż dla pozostałych polis.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenia OC dla swojego auta

Reklama

Kodeks cywilny wskazuje, że termin przedawnienia dla roszczeń dotyczących polis OC mija po trzech latach od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, ale nie później niż po 10 latach od wypadku (uwaga: dodatkowy dziesięcioletni limit dotyczy tylko szkód majątkowych). Takie określenie terminu przedawnienia dla polis OC uwzględnia fakt, że poszkodowani nie zawsze od samego początku znają tożsamość sprawcy oraz dane jego ubezpieczyciela. W opisywanej sytuacji, termin przedawnienia zaczyna biec, gdy zidentyfikowana jest nie tylko szkoda, ale również firma ubezpieczeniowa za nią odpowiedzialna.

Termin przedawnienia roszczeń z tytułu OC zaczyna biec wtedy, gdy poszkodowany dowiedział się o osobie prawnej zobowiązanej do naprawienia szkody. Ubezpieczyciel będzie taką osobą prawną zobligowaną do wypłaty odszkodowania.

Zobacz też: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych wejdą w życie w 2017 r.?

Jeżeli od wypadku do identyfikacji sprawcy (oraz jego ubezpieczyciela) minęło sporo czasu, to poszkodowany musi uważać na dodatkowy termin zgłaszania roszczeń dotyczących szkód majątkowych likwidowanych przy pomocy OC (10 lat od dnia wypadku). W przypadku szkód osobowych (np. uszkodzenia ciała), taki dziesięcioletni dodatkowy termin nie obowiązuje. To oznacza, że pomiędzy dowiedzeniem się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia oraz przedawnieniem roszczenia o likwidację szkody osobowej z OC, zawsze muszą minąć trzy lata. Dodatkowa zasada dotyczy roszczeń osób małoletnich dotyczących szkód osobowych. Roszczenia takich poszkodowanych z tytułu OC (za szkody osobowe), przedawniają się nie wcześniej niż po dwóch latach od osiągnięcia przez nich pełnoletności.

Obowiązujące przepisy dodatkowo wydłużają termin przedawnienia roszczeń osób, które ucierpiały w wypadku przed osiągnięciem 18 roku życia.

Zobacz też: Ile kosztuje odholowanie samochodu przez straż miejską w 2017 roku?

Szkoda związana z przestępstwem przedawni się dopiero po 20 latach

Reklama

Przepisy kodeksu cywilnego dodatkowo wskazują, że w przypadku szkody z OC będącej wynikiem przestępstwa, termin przedawnienia wynosi aż 20 lat i jest naliczany od dnia wypadku. Wcześniejsze regulacje kodeksowe, w takiej samej sytuacji przewidywały tylko dziesięcioletni okres przedawnienia.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że dwudziestoletni okres przedawnienia powinien być stosowany również wtedy, gdy szkoda była wynikiem przestępstwa, ale sprawcy nie udało się zidentyfikować (zobacz: uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r. - sygnatura akt III CZP 50/13). „Wspomniana uchwała SN jest korzystna z punktu widzenia poszkodowanych, ale kłopotliwa dla UFG, gdyż skutkuje napływem wniosków o wypłatę odszkodowania za wypadki sprzed kilkunastu lat” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Roszczenia o likwidację w ramach OC szkody będącej wynikiem przestępstwa, przedawniają się dopiero po upływie 20 lat od wypadku. Tak długi termin przedawnienia dotyczy również szkód wyrządzonych przez niezidentyfikowanego sprawcę (np. kierowcę, który potrącił pieszego i uciekł).

Nawet trzyletni termin przedawnienia może być znacznie dłuższy …

W nawiązaniu do tematyki przedawnienia roszczeń dotyczących polis OC, warto przypomnieć o jeszcze jednej kwestii. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że każda czynność przed sądem powszechnym sądem polubownym lub komornikiem, mająca na celu dochodzenie roszczeń, przerywa bieg terminu przedawnienia. Po takim „przerwaniu”, bieg wspomnianego terminu znów będzie naliczany od początku (tzn. od zera dni). Dlatego nawet trzyletni termin przedawnienia w praktyce jest trudno osiągalny.

Działania poszkodowanego mające na celu zaspokojenie roszczeń sprawiają, że termin przedawnienia „zeruje się” i znów biegnie od początku.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z artykułem 819 paragraf 4 kodeksu cywilnego, termin przedawnienia przerywa się również wtedy, jeżeli poszkodowany zgłosił swoje roszczenie do ubezpieczyciela. „W takiej sytuacji termin przedawnienia zacznie ponownie biec („od zera”), gdy poszkodowany otrzyma decyzję w sprawie przyznania lub odmowy wypłaty odszkodowania/zadośćuczynienia. Kolejne odwołania poszkodowanego oraz odpowiedzi ubezpieczyciela już nie przerywają terminu przedawnienia” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Źródło: Porównywarka OC AC Ubea.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.