Kategorie

Co trzeba wiedzieć o samochodowym OC?

Kamil Fraszkiewicz
ubezpieczenie OC
Fotolia
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców to zdecydowanie najpopularniejsza polisa w naszym kraju. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec września 2015 r. ochrona z tytułu tej polisy obejmowała około 20 mln pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Mimo tej popularności ubezpieczenia OC, nie wszyscy kierowcy znają podstawowe informacje o posiadanej polisie. Dlatego porównywarka OC AC Ubea.pl zebrała najważniejsze fakty o obowiązkowym ubezpieczeniu posiadaczy pojazdów mechanicznych. Informacje zawarte w poniższych punktach mogą być cenne nie tylko dla początkujących kierowców.

1) Obowiązek ubezpieczenia obejmuje samochody ale również motorowery i przyczepy

Ubezpieczenie OC (wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze OC AC Ubea.pl) dla kierowców ma specyficzne zasady działania. Celem wspomnianej polisy jest ochrona kierowcy przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. Mimo tego, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zostało ustawowo powiązane z pojazdem mechanicznym. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, obowiązek ubezpieczeniowy obejmuje nie tylko motocykle i pojazdy samochodowe (samochody osobowe, samochody ciężarowe, samochody dostawcze, autobusy, ciągniki siodłowe itd.). Obowiązkową polisę musi wykupić także właściciel motoroweru, przyczepy oraz ciągnika rolniczego. Ustawodawca przewidział również konieczność ubezpieczenia pojazdów wolnobieżnych (np. koparek), które nie należą do rolników i poruszają się do drogach (w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym).

2) Zakład ubezpieczeniowy maksymalnie wypłaci nawet 5 milionów euro

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych ustala również maksymalny poziom odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela z tytułu OC. W przypadku polisy dla kierowców, aktualne limity wypłat to:

 • dla szkód osobowych (na osobie) - 5 000 000 euro w ramach jednego wypadku (niezależnie od liczby poszkodowanych)
 • dla szkód majątkowych (na mieniu) - 1 000 000 euro w ramach jednego wypadku (niezależnie od liczby poszkodowanych)

Podane limity przelicza się na złote z uwzględnieniem kursu NBP, obowiązującego w dniu wypadku.

3) Wyłączenie pojazdu z użytku nie wpływa na obowiązek ubezpieczenia

Kierowcy czasem zastanawiają się, czy można zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia pojazdu, który jest zarejestrowany i czasowo wyłączony z eksploatacji (np. ze względu na wyjazd właściciela). Obowiązujące przepisy wskazują jednak, że częstotliwość użytkowania nie ma wpływu na obowiązek ubezpieczeniowy. Kierowca nie będzie musiał ponosić kosztu obowiązkowej polisy, gdy pojazd zostanie wyrejestrowany lub zezłomowany. W takiej sytuacji, umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu.

Sprawdź, jakie inne sytuacje skutkują rozwiązaniem umowy OC >

4) Poprzednia polisa ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok

Reklama

Warto również wiedzieć, że obowiązujące przepisy przewidują automatyczne przedłużenie ubezpieczenia na kolejny rok. Takie rozwiązanie jest stosowane, gdy klient zakładu ubezpieczeniowego najpóźniej w dniu poprzedzającym koniec okresu ochrony nie doręczy pisemnego wypowiedzenia. Jeżeli wypowiedzenie jest wysyłane Pocztą Polską, to liczy się data stempla pocztowego. Wspomniana zasada obowiązuje po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z lutego 2012 roku.

Zmiana przepisów w 2012 r. wprowadziła jeszcze jedno rozwiązanie, które jest korzystne dla kierowców. Mogą oni zrezygnować z automatycznie przedłużonej polisy OC, jeżeli posiadają drugie obowiązkowe ubezpieczenie. W takiej sytuacji, klientowi firmy ubezpieczeniowej przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Dowiedz się więcej o zwrocie składki za niewykorzystany okres ochrony >

5) W pewnych sytuacjach ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wypadku

Obowiązujące przepisy zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić szeroki zakres ochrony dla kierowcy. Trzeba jednak wiedzieć, że w pewnych sytuacjach ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, firma sprzedająca polisę OC dla kierowców, nie odpowiada za szkody dotyczące:

 • zniszczeń, które kierujący wyrządził na mieniu posiadacza pojazdu
 • przedmiotów (bagażu, ładunków, przesyłek) przewożonych za opłatą (uwaga: jeśli za wypadek jest odpowiedzialny inny kierowca, ta zasada nie będzie obowiązywać)
 • utraty cennych przedmiotów (m.in. biżuterii, papierów wartościowych, gotówki, dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych i numizmatycznych)
 • zanieczyszczenia lub skażenia środowiska

Nieco inne zasady obowiązują, jeżeli kierowca pojazdu:

 • umyślnie spowodował wypadek
 • zbiegł z miejsca wypadku
 • znajdował się w stanie po użyciu alkoholu, stanie nietrzeźwości albo w stanie odurzenia narkotykami lub środkami psychotropowymi
 • nielegalnie wszedł w posiadanie samochodu (np. ukradł go z parkingu)
 • nie posiadał prawa jazdy odpowiedniej kategorii (uwaga: wyjątek dotyczy sytuacji, w której chodziło o ratowanie mienia, życia ludzkiego albo pościg za przestępcą)
Reklama

W każdej z wymienionych sytuacji, ubezpieczyciel pokryje szkodę wyrządzoną przez kierowcę, ponieważ priorytetem jest ochrona ofiar wypadku. Przepisy przewidują jednak możliwość zwrócenia się do sprawcy wypadku z roszczeniem zwrotnym (tzw. regresem). Ubezpieczyciele korzystają z takiego sposobu odzyskania poniesionych kosztów jeśli kierowca np. spowodował wypadek po spożyciu alkoholu.

Trzeba pamiętać, że prawo do regresu przysługuje również Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Ta instytucja likwiduje szkody, jeżeli sprawca wypadku nie posiadał ważnego ubezpieczenia. W dalszej kolejności, UFG obciąża lekkomyślnego kierowcę kosztami likwidacji szkód i narosłymi odsetkami. Roszczenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, jeżeli w wypadku jakaś osoba poniosła śmierć lub doznała poważnych obrażeń. 

Źródło: porównywarka OC AC Ubea.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.