reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC

Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC

W przypadku, gdy nasze auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji mamy prawo do skorzystania z samochodu zastępczego, za który zapłaci zakład ubezpieczeń. Na jakich warunkach samochód zastępczy zostanie nam przyznany?

Samochód zastępczy w przypadku kolizji nie z naszej winy

Uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. nie pozostawia wątpliwości odnośnie obowiązku pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów wynajmy samochodu zastępczego w przypadku, gdy nasz pojazd został uszkodzony.

Zobacz też: Jeden komplet kluczyków a polisa Autocasco

W przypadku, gdy nasz samochód został uszkodzony w wyniku kolizji powstałej nie z naszej winy, za pojazd zastępczy zapłaci zakład ubezpieczeń sprawcy. Oczywiście nie oznacza to, że możemy rozbijając swojego Fiata 126p wynająć na czas naprawy na koszt ubezpieczyciela najnowszy model Ferrari. W warunkach dotyczących wynajmu samochodu zastępczego jest wyraźnie napisane, że samochód musi być tej samej klasy, co auto którym poruszaliśmy się na co dzień. Co więcej auto zastępcze przysługuje nam tylko na okres, w którym nasz samochód jest faktycznie unieruchomiony. Jeżeli jesteśmy w stanie odjechać swoim autem z miejsca zdarzenia, to z auta zastępczego możemy skorzystać tylko w okresie naprawy naszego pojazdu. Jeżeli nasz samochód został zakwalifikowany do szkody całkowitej, w takim przypadku auto zastępcze przysługuje nam do momentu wypłaty odszkodowania. Co więcej samochód nie przysługuje osobom, które ze swojego pojazdu korzystały jedynie sporadycznie lub posiadają inny samochód.

Zobacz też: Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

W przypadku, gdy zakład ubezpieczeń nie jest w stanie nam zapewnić pojazdu zastępczego ze swojej floty możemy zwrócić się do wypożyczalni samochodów, a rachunek przedstawić ubezpieczycielowi. Przy czym ceny za wynajem samochodu nie powinny wzbudzać wątpliwości i znacznie przewyższać średnie stawki rynkowe.

W przypadku, gdy nie będziemy mieli możliwości wynajęcia samochodu, możemy zażądać zwrotu kosztów za bilety komunikacji miejskiej lub przejazdy taksówkami. W każdym wypadku powinniśmy gromadzić paragony lub faktury VAT z opisem trasy.

Zobacz też: Brak ważnego OC, a kolizja - zapłaci właściciel auta, czy kierujący?

Samochód zastępczy w przypadku kolizji z naszej winy

Jeżeli kolizja zaistniała z naszej winy to auto zastępcze uzyskamy tylko w przypadku, gdy będziemy mieli wykupioną polisę Auto Casco. Zasady odnośnie przyznawania samochodu zastępczego lub zwrotu kosztów za korzystanie z komunikacji miejskiej lub taksówek są w tym przypadku analogiczne do sytuacji, w której korzystamy z auta zastępczego z OC sprawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku uszkodzenia naszego auta w wyniku kolizji możemy skorzystać z auta zastępczego. Fot. Fotolia
W przypadku uszkodzenia naszego auta w wyniku kolizji możemy skorzystać z auta zastępczego. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama