| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Czy w przypadku braku dokumentu prawa jazdy, ubezpieczyciel pociągnie kierującego do odpowiedzialności przy wypłacie odszkodowania OC? A co w przypadku, gdy kierujący w ogóle nie ma prawa jazdy i jest uczestnikiem kolizji?

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie OC – brak dokumentów przy sobie

Część kierowców regularnie jeździ bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, czy dokumentu stwierdzającego ważność polisy OC. Niestety za brak jednego z dokumentów przy sobie podczas kontroli policjant może ukarać zapominalskiego kierowcę mandatem w wysokości 50 zł za każdy zapomniany dokument.
A co się stanie w sytuacji, gdy kierujący zapomniał na przykład prawa jazdy, a będzie uczestnikiem kolizji? W takim przypadku nie stanie się nic nadzwyczajnego o ile kierujący rzeczywiście ma uprawnienia do kierowania pojazdem, którym jechał. Policjanci są w stanie na podstawie danych osobowych stwierdzić, czy rzeczywiście osoba która prowadziła ma aktualne uprawnienia do kierowania. Dlatego w takim przypadku grozi co najwyżej dodatkowy mandat za brak dokumentów przy sobie.

Zobacz też: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie OC – brak uprawnień

W o wiele gorszej sytuacji są osoby, które nie mają uprawnień do prowadzenia pojazdu. Czyli takie, które albo nigdy sobie nie wyrobiły uprawnień, albo je straciły, albo uprawnienia wygasły.
W przypadku rutynowej kontroli, za brak uprawnień do kierowania pojazdem kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości  500 zł. Co ciekawe jeżeli posiada prawo jazdy jakiejś kategorii, ale prowadził pojazd którym kierowanie wymaga innej kategorii prawa jazdy, to w takim przypadku może zostać ukarany niższą grzywną w wysokości 300 zł.
Z kolei w przypadku, gdy nie posiadający uprawnień kierowca będzie uczestnikiem kolizji oprócz ukarania wspomnianymi grzywnami zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej przez zakład ubezpieczeniowy, który wypłaci poszkodowanym w kolizji rekompensatę. Jeżeli w przypadku kolizji kierujący bez uprawnień będzie poszkodowany, wtedy zakład ubezpieczeniowy sprawcy kolizji może odmówić wypłaty odszkodowania na rzecz poszkodowanego kierującego.

Zobacz też: Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK