reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Czy w przypadku braku dokumentu prawa jazdy, ubezpieczyciel pociągnie kierującego do odpowiedzialności przy wypłacie odszkodowania OC? A co w przypadku, gdy kierujący w ogóle nie ma prawa jazdy i jest uczestnikiem kolizji?

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie OC – brak dokumentów przy sobie

Część kierowców regularnie jeździ bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, czy dokumentu stwierdzającego ważność polisy OC. Niestety za brak jednego z dokumentów przy sobie podczas kontroli policjant może ukarać zapominalskiego kierowcę mandatem w wysokości 50 zł za każdy zapomniany dokument.
A co się stanie w sytuacji, gdy kierujący zapomniał na przykład prawa jazdy, a będzie uczestnikiem kolizji? W takim przypadku nie stanie się nic nadzwyczajnego o ile kierujący rzeczywiście ma uprawnienia do kierowania pojazdem, którym jechał. Policjanci są w stanie na podstawie danych osobowych stwierdzić, czy rzeczywiście osoba która prowadziła ma aktualne uprawnienia do kierowania. Dlatego w takim przypadku grozi co najwyżej dodatkowy mandat za brak dokumentów przy sobie.

Zobacz też: Co z ubezpieczeniem po kradzieży pojazdu?

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie OC – brak uprawnień

W o wiele gorszej sytuacji są osoby, które nie mają uprawnień do prowadzenia pojazdu. Czyli takie, które albo nigdy sobie nie wyrobiły uprawnień, albo je straciły, albo uprawnienia wygasły.
W przypadku rutynowej kontroli, za brak uprawnień do kierowania pojazdem kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości  500 zł. Co ciekawe jeżeli posiada prawo jazdy jakiejś kategorii, ale prowadził pojazd którym kierowanie wymaga innej kategorii prawa jazdy, to w takim przypadku może zostać ukarany niższą grzywną w wysokości 300 zł.
Z kolei w przypadku, gdy nie posiadający uprawnień kierowca będzie uczestnikiem kolizji oprócz ukarania wspomnianymi grzywnami zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej przez zakład ubezpieczeniowy, który wypłaci poszkodowanym w kolizji rekompensatę. Jeżeli w przypadku kolizji kierujący bez uprawnień będzie poszkodowany, wtedy zakład ubezpieczeniowy sprawcy kolizji może odmówić wypłaty odszkodowania na rzecz poszkodowanego kierującego.

Zobacz też: Brak badań technicznych – co z odszkodowaniem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wypadek, kolizja, zderzenie Fot. Fotolia
wypadek, kolizja, zderzenie Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama