| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kradzież auta a odszkodowanie z ubezpieczenia

Kradzież auta a odszkodowanie z ubezpieczenia

Ochronę przed finansowymi skutkami szkód wynikających z uszkodzenia, zniszczenia, czy kradzieży auta zapewnia polisa ubezpieczenia autocasco. W określonych jednak sytuacjach za skradzione auto nie otrzymamy odszkodowania. W jakich?

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie autocasco ma na celu ochronę przed majątkowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia, czy utraty pojazdu w wyniku kradzieży. O ile ubezpieczenie OC skierowane jest na skutki majątkowe, jakie wywołamy swoim działaniem w majątku osoby trzeciej, o tyle ubezpieczenie AC dotyczy ochrony naszego majątku.

Kradzież auta

Jak wynika z powyższego polisa autocasco będzie chronić również właściciela samochodu przed skutkami jego kradzieży. W modelowym przykładzie w sytuacji utraty pojazdu ubezpieczony powinien otrzymać odszkodowanie. Czy jednak powinien oznacza, że zawsze otrzyma?

Otóż nie. Ubezpieczenie AC samochodu nie zwalnia nas od obowiązku opieki nad naszym majątkiem. Nie jest tak, że kupując polisę możemy zacząć beztrosko obchodzić się z pojazdem, czy też przestać zachowywać podstawowych reguł przezorności.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Czytaj OWU

Umowa z ubezpieczycielem nie jest jedynym źródłem informacji na temat naszych praw i obowiązków. Wiele istotnych informacji będziemy mogli wyczytać również z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (o.w.u.), w tym między innymi informacje na temat przyczyn uwalniających zakład ubezpieczeń od odpowiedzialności.

Najczęściej będą to sytuacje, w których między szkodą a zachowaniem ubezpieczonego będzie zachodzić określony związek. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji w których ubezpieczonemu będzie można zarzucić winę umyślną, czy też niedbalstwo powodujące powstanie szkody. W takich sytuacjach też najczęściej zakład ubezpieczeń uwolni się od odpowiedzialności.

Pozostawienie otwartego samochodu oraz kluczyków w stacyjce będzie uznane za przejaw nieumyślną winę ubezpieczonego, a zakład ubezpieczeń nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Niestrzeżony parking

Katalog przesłanek wyłączających odpowiedzialność ubezpieczyciela nie jest zamknięty. Wszystkie jednak powinny znaleźć się w o.w.u. Dozwolone jest np. by ubezpieczyciel zawarł klauzulę uwalniającą go odpowiedzialności w sytuacji, gdy kradzież nastąpi w związku z pozostawieniem samochodu na niestrzeżonym parkingu.

Zobacz: Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »