| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Ubezpieczenie OC: co w ramach odszkodowania?

Ubezpieczenie OC: co w ramach odszkodowania?

W ramach ubezpieczenia OC poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się nie tylko kompensacji szkody majątkowej. Z ubezpieczenia będą również pokrywane inne roszczenia, niemniej jednak tylko do górne granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Podstawową postacią szkody, która będzie podlegać kompensacji z ubezpieczenia OC będzie szkoda majątkowa. Będzie ona wynikać przede wszystkim z racji uszkodzenia składników majątkowych poszkodowanego, takich jak samochód, jak również inne przedmioty.

Celem przykładu można tutaj wskazać, iż rekompensacie będą podlegać także straty majątkowe dotyczące rzeczy, które zostały dotknięte skutkami wypadku (np. uszkodzona deska surfingowa, która była przymocowana do samochodu).

Poza tym z ubezpieczenia sprawcy będą pokryte wszelkie wydatki, które poszkodowany poniósł w związku z wypadkiem. Chodzi tutaj m.in. o takie koszty, jak koszty leczenia, rehabilitacji, opieki, transportu poszkodowanego, a także koszty adaptacji mieszkania do potrzeb poszkodowanego, czy też koszty przygotowani go do wykonywania nowego zawodu.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Oprócz tego kompensacji będą podlegały również szkody niemajątkowe, a więc takie które nie mają swojego odbicia w majątku poszkodowanego. Chodzi tutaj o wynagrodzenie cierpień fizycznych i psychicznych. Podstawą takich roszczeń jest art. 445 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 444.

Roszczenia poszkodowanego, jakie mogą być pokryte z ubezpieczenia sprawcy, będą o tyle skuteczne o ile nie będą przekraczać górnej granicy, powyżej której zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności. Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach odszkodowanie wypłaca się w granicach odpowiedzialności cywilnej podmiotów objętych ubezpieczeniem, nie wyżej jednak niż do wysokości sumy gwarancyjnej, ustalonej w umowie.

Zobacz: Jak obniżyć koszty OC?

Jak zatem wynika z powyższego przepisu, górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń będzie wynikać z umowy. Nie oznacza to jednak, że suma gwarancyjna zależy wyłącznie od treści umowy między sprawcą wypadku a jego ubezpieczycielem. Zgodnie bowiem z art. 36 cytowanej wyżej ustawy suma gwarancyjna umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych nie może być niższa niż równowartość w złotych 5 mln euro (w przypadku szkód na osobie) a także nie niższa niż 1 mln euro (w odniesieniu do szkód majątkowych).

W sytuacji, gdy roszczenia poszkodowanego przekroczą sumę gwarancyjną, poszkodowany może z roszczeniami wykraczającymi poza tę sumę zgłosić się bezpośrednio do sprawcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »