reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak odwołać się od decyzji likwidatora szkody?

Jak odwołać się od decyzji likwidatora szkody?

Decyzja likwidatora szkody, wycena naprawy naszego samochodu wykonana przez rzeczoznawcę nie musi nam się podobać. Podpowiadamy, jak ratować się w sytuacji nieprawidłowej wyceny.

Nieprawidłowa wycena

Jeśli wycena naprawy szkody budzi nasze wątpliwości i zauważymy oczywiste błędy, powinniśmy napisać odwołanie do ubezpieczyciela, który jest zobowiązany zlikwidować szkodę. Możemy wyszczególnić wszystkie kwestie, które nam się nie podobają.

Zobacz również: Co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC?

Warto wcześniej przeprowadzić własne śledztwo, czyli np. wycenić naprawę w zaufanym warsztacie, dowiedzieć się o ceny części zamiennych i dostępność zamienników. Takim dochodzeniem możemy poprzeć nasze odwołanie od decyzji rzeczoznawcy i likwidatora.

Niezależny rzeczoznawca

Jeśli mamy wątpliwości, a nasze odwołanie nie poskutkowało, możemy powołać niezależnego rzeczoznawcę. Najlepiej byłoby, gdyby to była osoba zrzeszona w Polskim Związku Motorowym. Jego opinia będzie niepodważalna. Jedynym problemem jest fakt, że takie oględziny wraz z wyceną będą kosztowały około 600 złotych. Jest to bardzo dużo.

Jeżeli rzeczoznawca z PZM wykaże rozbieżności na naszą korzyść, powinniśmy przedstawić jego wycenę ubezpieczycielowi wraz z fakturą za tą usługę. Wtedy ubezpieczyciel nie będzie miał wyboru i będzie musiał zwrócić nam zarówno różnicę w tych dwóch wycenach, jak i koszt opinii niezależnego rzeczoznawcy. Jeśli jednak różnic nie będzie, to stracimy owe 600 zł.

Zobacz również: Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa

Systemy, których używają eksperci do wyceny naprawy szkód w naszym samochodzie, nie są doskonałe. Czasem nie da się obliczyć realnej wartości naprawy, rzeczoznawca może pominąć niektóre niezbędne elementy lub po prostu zaniżyć wartość ich naprawy. Nie jesteśmy jednak bezbronni i powinniśmy korzystać ze swoich praw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Decyzja likwidatora szkody, wycena naprawy naszego samochodu wykonana przez rzeczoznawcę nie musi nam się podobać. Podpowiadamy, jak ratować się w sytuacji nieprawidłowej wyceny. fot. Newspress
Decyzja likwidatora szkody, wycena naprawy naszego samochodu wykonana przez rzeczoznawcę nie musi nam się podobać. Podpowiadamy, jak ratować się w sytuacji nieprawidłowej wyceny. fot. Newspress

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama