Kategorie

Podpowiadamy co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC

Mateusz Mirkiewicz
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

Nie ma obowiązku zawierania ubezpieczenia AC, jednak z racjonalnego punktu widzenia jego posiadanie jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

Zobacz także: Czym jest ubezpieczenie AC

Ponieważ w żadnym akcie normatywnym nie została przewidziana szczególna forma tego rodzaju umowy, może być ona zawarta w dowolnej postaci. Obecnie została wypracowana praktyka, co jest bezpieczniejsze, iż przyjmuje ona formę pisemną. Podpisanie umowy jest poprzedzone złożeniem przez właściciela pojazdu lub osobę, która zawiera umowę na jego rzecz, wniosku.

Czynność ta jest uznawana za złożenie oferty zawarcia umowy ubezpieczenia autocasco. Kolejnymi działaniami poprzedzającymi zawarcie umowy są weryfikacja przez ubezpieczyciela danych pojazdu, wyposażenia oraz indywidualna ocena ryzyka ubezpieczeniowego.

Podstawowe elementy, które muszą być wskazane w umowie ubezpieczenia AC, zalicza się:

- zakres ubezpieczenia;
- sposób ustalenia odszkodowania;
- sumę ubezpieczenia.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu

W odniesieniu do zakresu ubezpieczenia istnieją dwie możliwości określenia go w umowie ubezpieczenia. Możliwe jest zawarcie umowy w pełnym zakresie i wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody będące następstwem wszystkich zdarzeń, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Drugą możliwością jest zawarcie umowy w ograniczonym zakresie, w takiej sytuacji ochroną objęte są szkody wynikające tylko ze zdarzeń wskazanych w umowie.

Następnym elementem, wymaganym do określenia w umowie ubezpieczenia autocasco, jest wysokość sumy ubezpieczenia. Stanowi ona maksymalną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody, które powstały w czasie obowiązywania umowy.

Wyliczana jest ona na podstawie wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy. Wartość pojazdu powinna uwzględniać wymagany przepisami prawa podatek VAT, z wyjątkiem przypadku, w którym strona umowy ma prawo do jego odliczenia.

Umowa ubezpieczenia autocasco zaczyna obowiązywać następnego dnia od jej zawarcia, jednak nie wcześniej niż następnego dnia po zapłaceniu składki, bądź jej pierwszej raty.

Koniec okresu ochrony ubezpieczeniowej następuje w momencie rozwiązania umowy: 

- z upływem końcowego terminu określonego w umowie;
- w dniu wypłaty odszkodowania za szkodę polegającą na całkowitym zniszczeniu lub utracie pojazdu;
- w dniu wyczerpania się sumy ubezpieczeniowej określonej w umowie;
- z upływem terminu płatności składki lub jej raty, chyba że w umowie określono inaczej;
- z chwilą przeniesienia własności pojazdu, jeżeli nie dokonano przeniesienia praw z umowy ubezpieczenia na nabywcę pojazdu;
- z dniem odstąpienia od umowy lub z upływem okresu wypowiedzenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.