reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Podpowiadamy co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC

Podpowiadamy co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

Nie ma obowiązku zawierania ubezpieczenia AC, jednak z racjonalnego punktu widzenia jego posiadanie jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

Zobacz także: Czym jest ubezpieczenie AC

Ponieważ w żadnym akcie normatywnym nie została przewidziana szczególna forma tego rodzaju umowy, może być ona zawarta w dowolnej postaci. Obecnie została wypracowana praktyka, co jest bezpieczniejsze, iż przyjmuje ona formę pisemną. Podpisanie umowy jest poprzedzone złożeniem przez właściciela pojazdu lub osobę, która zawiera umowę na jego rzecz, wniosku.

Czynność ta jest uznawana za złożenie oferty zawarcia umowy ubezpieczenia autocasco. Kolejnymi działaniami poprzedzającymi zawarcie umowy są weryfikacja przez ubezpieczyciela danych pojazdu, wyposażenia oraz indywidualna ocena ryzyka ubezpieczeniowego.

Podstawowe elementy, które muszą być wskazane w umowie ubezpieczenia AC, zalicza się:

- zakres ubezpieczenia;
- sposób ustalenia odszkodowania;
- sumę ubezpieczenia.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu

W odniesieniu do zakresu ubezpieczenia istnieją dwie możliwości określenia go w umowie ubezpieczenia. Możliwe jest zawarcie umowy w pełnym zakresie i wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody będące następstwem wszystkich zdarzeń, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Drugą możliwością jest zawarcie umowy w ograniczonym zakresie, w takiej sytuacji ochroną objęte są szkody wynikające tylko ze zdarzeń wskazanych w umowie.

Następnym elementem, wymaganym do określenia w umowie ubezpieczenia autocasco, jest wysokość sumy ubezpieczenia. Stanowi ona maksymalną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody, które powstały w czasie obowiązywania umowy.

Wyliczana jest ona na podstawie wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy. Wartość pojazdu powinna uwzględniać wymagany przepisami prawa podatek VAT, z wyjątkiem przypadku, w którym strona umowy ma prawo do jego odliczenia.

Umowa ubezpieczenia autocasco zaczyna obowiązywać następnego dnia od jej zawarcia, jednak nie wcześniej niż następnego dnia po zapłaceniu składki, bądź jej pierwszej raty.

Koniec okresu ochrony ubezpieczeniowej następuje w momencie rozwiązania umowy: 

- z upływem końcowego terminu określonego w umowie;
- w dniu wypłaty odszkodowania za szkodę polegającą na całkowitym zniszczeniu lub utracie pojazdu;
- w dniu wyczerpania się sumy ubezpieczeniowej określonej w umowie;
- z upływem terminu płatności składki lub jej raty, chyba że w umowie określono inaczej;
- z chwilą przeniesienia własności pojazdu, jeżeli nie dokonano przeniesienia praw z umowy ubezpieczenia na nabywcę pojazdu;
- z dniem odstąpienia od umowy lub z upływem okresu wypowiedzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama