reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony

Sprzedaż samochodu osobowego wykorzystywanego w sposób mieszany a podatek naliczony

Firma logistyczna (której działalność jest w całości opodatkowywana VAT) zakupiła 6.6.2016 r. samochód osobowy za kwotę 123.000 zł brutto. Podatek wynikający z faktury wyniósł 23.000 zł. Samochód jest przeznaczony zasadniczo dla celów zawodowych jednego z przedstawicieli firmy, jednakże z możliwością używania go także w celach prywatnych. Pojazd będzie więc używany nie tylko w działalności gospodarczej podatnika. Jaki podatek z faktury odliczy firma logistyczna?

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu może być ograniczone. Zgodnie bowiem z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, stanowi m.in. 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Z kolei stosowanie do art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się m.in. wydatki dotyczące nabycia tych pojazdów. Z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT, wynika jednakże, że przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Z powyższych przepisów wynika ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego od wydatków na nabycie samochodu, który ma być wykorzystywany w sposób mieszany, a więc zarówno do działalności gospodarczej podatnika, jak i do innych celów (np. prywatnych celów pracownika). Szczegółowe reguły ustalania, kiedy dany pojazd jest uznawany za wykorzystywany w całości do celów działalności gospodarczej są określone w art. 86a ust. 4 i nast. ustawy o VAT.

Zobacz też: Nieodliczony VAT od wydatków związanych z utrzymaniem samochodu a koszt uzyskania przychodu

Firma logistyczna (której działalność jest w całości opodatkowywana VAT) zakupiła 6.6.2016 r. samochód osobowy za kwotę 123.000 zł brutto. Podatek wynikający z faktury wyniósł 23.000 zł. Samochód jest przeznaczony zasadniczo dla celów zawodowych jednego z przedstawicieli firmy, jednakże z możliwością używania go także w celach prywatnych. Pojazd będzie więc używany nie tylko w działalności gospodarczej podatnika. W konsekwencji, firma logistyczna odliczy jedynie 50% kwoty podatku z faktury, a więc 11.500 zł.

Zobacz też: Jak rozliczyć się ze sprzedaży auta przed fiskusem?

W przypadku sprzedaży samochodu wykorzystywanego w sposób mieszany, podatnikowi może przysługiwać prawo do częściowej korekty podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 90b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota, o której mowa w art. 86a ust. 1, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu. Z kolei stosowanie do art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 1, nastąpi sprzedaż pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.

Zobacz też: Podatek od zakupu auta w 2017 r.

Korekta przysługuje więc przy sprzedaży samochodu, który był wykorzystywany w sposób mieszany, o ile sprzedaż ta nastąpi w ciągu 60 miesięcy do nabycia. Sposób jej dokonania jest określony w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że na potrzeby korekty, o której mowa w ust. 1, uznaje się, że pojazd samochodowy odpowiednio nie jest już wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej albo jest wykorzystywany wyłącznie do takiej działalności począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Korekta w analizowanym przypadku polega więc na częściowym zwiększeniu kwoty podatku naliczonego, odpowiednio do czasu, który pozostał do końca jej okresu (60 miesięcy).

Firma logistyczna z poprzedniej sytuacji sprzedała samochodów w dniu 13.7.2017 r. Uznaje się, że sprzedaż nastąpiła po 13 miesiącach od momentu nabycia pojazdu (licząc od czerwca 2016, ale nie wliczając lipca 2017 r.). Korekty należy więc dokonać w odniesieniu do pozostałych 47 miesięcy. Jej kwota wyniesie 11.500 zł x 47/60, a więc 9.008 zł. O tę wartość podatnik może zwiększyć podatek naliczony w deklaracji za lipiec 2017 r.

Na marginesie należy wspomnieć, że okres korekty w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł wynosi 12 miesięcy (art. 90b ust. 6 ustawy o VAT).

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama