| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak rozliczyć się ze sprzedaży auta przed fiskusem?

Jak rozliczyć się ze sprzedaży auta przed fiskusem?

Jeśli właściciel pojazdu sprzeda go przed upływem 6 miesięcy od daty jego zakupu to taka transakcja podlega opodatkowaniu. W jaki sposób można rozliczyć się z niej przed Urzędem Skarbowym?

Sprzedaż samochodu a podatek

Zakup samochodu to nie łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli mowa o używanym egzemplarzu. W morzu ogłoszeń trudno wyłuskać zadbane auto, niewymagające poważniejszych napraw. Gdy te okażą się naprawdę kosztowne, w głowie błyskawicznie pojawia się myśl o odsprzedaży samochodu. Warto jednak pamiętać, że polskie prawo podatkowe może uznać taką transakcję za wymagającą opodatkowania. Dlaczego? Bowiem nosi ona znamiona operacji handlowej, dającej określony dochód.

Zobacz też: Kasy rejestrujące w warsztatach samochodowych

Aby nie narazić się Urzędowi Skarbowemu, który może nałożyć za to karę w wysokości nawet 32 tys. zł warto rozliczyć się z takiej transkakcji.

Sprzedaż samochodu - rozliczenie za pomocą PIT-36

Jeśli zakupu pojazdu do momentu jego sprzedaży nie minęło 6 miesięcy (liczonych od ostatniego dnia miesiąca, w którym auto zostało kupione), to transakcję tę trzeba uwzględnić w rozliczeniu podatkowym za pomocą formularza PIT-36.

W jaki sposób uwzględnić przychody ze sprzedaży samochodu? Służy temu PIT-36. Właściciel pojazdu musi obliczyć dochód ze sprzedaży auta odejmując od przychodu uzyskanego ze sprzedaży auta, koszty uzyskania przychodów. Do tych ostatnich zalicza się nie tylko cenę zakupu pojazdu, ale także wszystkie inne, udokumentowane, wydatki związane z jego eksploatacją (części zamienne, montaż instalacji LPG czy innych akcesoriów auta).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zobacz też: Jakie są skutki sprzedaży samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.

W tym momencie zapewne część z Was zastanawia się o jakim dochodzie może być mowa w przypadku sprzedaży używanego auta, które traci na wartości z każdym rokiem. I tu dochodzimy do sedna sprawy. W większości przypadków tego typu transakcja nie przynosi dochodów. Ale są osoby, które np. kupują uszkodzone auta, naprawiają je we własnym zakresie i z zyskiem odsprzedają. W takich przypadkach przychód jest wyższy niż koszty uzyskania przychodu, a ich różnica jest szukanym dochodem. I dochód ten należy opodatkować (18% lub 32% stawką w zależności od wysokości zarobków).

Z rozliczeniem oraz zapłaceniem należnego podatku należy zdążyć do 2 maja.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »