reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy. Co to oznacza?

Sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy. Co to oznacza?

Kupiłeś i dość szybko sprzedałeś samochód? Pamiętaj o zgłoszeniu tego faktu w rozliczeniu PIT. Pamiętaj też o... podatku!

Sprzedaż samochodu a podatek - kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od sprzedaży samochodu występuje wtedy, gdy jednocześnie pojawią się dwie przesłanki. Pierwsza dotyczy terminu - właściciel musi zbyć pojazd w czasie krótszym, niż 6 miesięcy od zakupu. Druga odnosi się do wartości - otóż podatek zapłacić można tylko wtedy, gdy między ceną zakupu, a sprzedaży pojawia się zysk.

Czy kupujący sprzedając samochód przed upływem 6 miesięcy od daty zakupu zarobił na aucie czy nie, musi wykazać transakcję w deklaracji PIT-36. Kierowcy nie zawsze o tym pamiętają.

Sprzedaż samochodu a podatek - jaka jest podstawa obliczenia daniny?

Jak wylicza się podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy? To dość proste. Właściciel musi podać w deklaracji PIT-36 kwotę, za którą kupił auto oraz kwotę, za którą je sprzedał. Podatek płaci się od różnicy i wynosi on w zależności od wysokości dochodów 18 lub 32 proc. Jako że podatek jest wyliczany w deklaracji PIT-36, może się okazać że kierowca nie będzie musiał fizycznie wpłacać żadnych pieniędzy do Urzędu Skarbowego - bo np. korzysta z odliczeń lub ulg, które będą kompensować kwotę podatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama