reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy najmu?

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy najmu?

Przedawnienie roszczeń ma ten skutek, że nie ma możliwości przymusowego dochodzenia spełnienia. Roszczenia dotyczące zapłaty czynszu, jako roszczenia okresowe przedawniają się po trzech latach.

„Ponad rok temu wynająłem samochód na krótki okres. Po zwrocie okazało się, że uszkodzona jest skrzynia biegów. Najemca przed długi czas mnie zwodził. Ostatecznie, gdy zagroziłem ostatnio wniesieniem sprawy do sądu, stwierdził, że roszczenie jest już przedawnione. Co to oznacza?" pyta się jeden z uczestników naszego forum.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Instytucja przedawnienia jest istotnym elementem wpływającym na samo zobowiązanie. Przedawnienie roszczenia ma ten skutek, że roszczenie nie może być ono wykonane pod przymusem sądowym. Co jednak istotne zarzut przedawnienia nie jest uwzględniany przez sąd z urzędu, a jedynie na wniosek pozwanego.

Sam zarzut można również podnieść jeszcze przed samym postępowaniem sądowym. Nie ma to żadnego skutku prawnego, a jedynie może zniechęcić zgłaszającego roszczenie do wytoczenia powództwa.

Aby jednak taki zarzut okazał się skuteczny sam termin, w którym upłynął termin przedawnienia musi być wyliczony prawidłowo. Podstawową kwestią która się wiąże z tym jest moment, w którym bieg terminu się rozpoczyna.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy najmu samochodu

W odniesieniu do umowy najmu terminy przedawnienia kształtują się różnie. Część roszczeń, jak roszczenie o zapłatę czynszu podlega ogólnym regułom. W tym przypadku, z racji tego, iż czynsz jest roszczeniem okresowym, przedawnienie następuje po trzech latach.

Inaczej sprawy się mają przy roszczeniach dotyczących naprawienia szkody. Zgodnie z art. 677 Kodeksu cywilnego roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy ulegają przedawnieniu z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy. Podobnie rzecz się ma do roszczeń najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów na rzecz albo o zwrot nadpłaconego czynszu.

Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama