reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Inne formalności > Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym?

Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym?

Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym? W świetle pakietu deregulacyjnego termin może sięgnąć nawet... roku!

Zaświadczenie z przeglądu technicznego. Po co jest wydawane?

Kierowca otrzyma zaświadczenie o przeglądzie technicznym pojazdu w przypadku, w którym w dowodzie rejestracyjnym auta skończyły się miejsca na pieczątki potwierdzające fakt wykonania badania. 4 grudnia roku zmieniły się jednak przepisy. Jakie nowości wprowadził pakiet deregulacyjny? Przede wszystkim nie zlikwidował zaświadczenia z przeglądu. Te były i będą wydawane. Zmienił jednak sposób postępowania kierowcy po otrzymaniu dokumentu.

Zaświadczenie o przeglądzie - stare przepisy:

Według przepisów, które obowiązywały do 4 grudnia 2020 roku kierowca w terminie 30 dni od wykonania badania powinien powiadomić starostę o tym, że skończyły się w dowodzie rejestracyjnym miejsca na pieczątki diagnosty. Skutek? To oznaczało wymianę dowodu rejestracyjnego. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zlikwidowała jednak ten obowiązek. Jako że dane dotyczące przeglądu i tak pojawiają się w bazie CEPiK, właściciel auta nie musi wymieniać dowodu rejestracyjnego - może to oczywiście zrobić, ale procedura ta przestała być obligatoryjna.

Ile jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym po zmianach?

Brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu się miejsca na pieczątki z przeglądu technicznego nie jest jednak bezwarunkowy. Bo przepisy nałożyły na kierującego nowy obowiązek. Jaki? Musi przetrzymywać zaświadczenie o przeglądzie. Po co? W razie wyjazdu za granicę lub np. sprzedaży pojazdu. Obowiązek posiadania zaświadczenia z przeglądu ma wpływ na jeszcze jeden fakt. Z automatu wydłużony został termin jego ważności. Teraz będzie ono aktualne nie przez 30 dni, a rok od momentu wydania - czyli do czasu uzyskania kolejnego i bardziej aktualnego zaświadczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym?
Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym?

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama