reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy składki na ubezpieczenia OC, NNW oraz GAP mogą być zaliczane w całości do kosztów?

Czy składki na ubezpieczenia OC, NNW oraz GAP mogą być zaliczane w całości do kosztów?

Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy, zaciągając na ten cel kredyt. Wartość samochodu przekracza 20 000 euro. W związku z tym do kosztów uzyskania przychodów spółka zalicza tylko część składek ubezpieczenia AC. W całości do kosztów uzyskania przychodów są natomiast zaliczane składki OC, NNW oraz GAP. Czy spółka postępuje prawidłowo?

Tak, Państwa spółka postępuje prawidłowo odnośnie do wszystkich wymienionych w pytaniu składek ubez­pieczeniowych.

Przepisy updop ograniczają możliwość zaliczania w całości do kosztów podatkowych niektórych składek na ubezpieczenie samochodów osobowych. Ograniczenie to dotyczy składek na ubezpieczenie AC od samocho­dów osobowych, których wartość przekracza równowartość 20 000 euro (art. 16 ust. 1 pkt 49 updop). Nie dotyczy natomiast składek na ubezpieczenie OC oraz NNW. Potwierdzają to organy podatkowe (patrz interpretacja indy­widualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 czerwca 2010 r., sygn. ILPB3/423-248/10-3/AO).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?

Także składki na ubezpieczenie GAP mogą być zaliczane do kosztów podatkowych w całości. Należy bo­wiem zauważyć, że wskazane na wstępie ograniczenie dotyczy „składek na ubezpieczenie samochodu oso­bowego", a więc składek dotyczących ubezpieczeń, których przedmiotem są samochody. Ma to w przypadku ubezpieczeń GAP fundamentalne znaczenie. Jak wynika z Ogólnych Warunków Ubezpieczeń (OWU) poszcze­gólnych zakładów ubezpieczeniowych - przedmiotem ubezpieczeń GAP (tj. ubezpieczeń od ryzyka utraty war­tości pojazdu) nie są pojazdy samochodowe (jak w przypadku ubezpieczeń AC), lecz ryzyko powstania straty finansowej.

Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność?

W związku z tym, że opłaty z tytułu ubezpieczenia GAP nie są „składkami na ubezpieczenie samochodu oso­bowego", w konsekwencji nie dotyczy ich ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 49 updop. Opłaty takie mogą być zatem zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w całości, nawet jeżeli przyjęta dla celów tych ubezpieczeń wartość samochodów osobowych przekracza równowartość 20 000 euro. Niestety, organy podat­kowe nie wydały interpretacji dotyczącej omawianej kwestii. Dlatego warto postarać się o interpretację indywidu­alną w tej sprawie.

PODSTAWA PRAWNA:  art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r.  poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

reklama

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama