| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Co trzeba zrobić, żeby zarejestrować angielski samochód w Polsce?

Co trzeba zrobić, żeby zarejestrować angielski samochód w Polsce?

W Polsce można już rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Ułatwia to życie osobom, które chcą zarejestrować angielski samochód. Co jednak dokładnie trzeba zrobić by zarejestrować „anglika” w Polsce?

Czy trzeba przekładać kierownicę?

Nie ma już konieczności przekładania układu kierowniczego z prawej na lewą stronę. Jednak wciąż trzeba dostosować inne elementy samochodu do ruchu prawostronnego. Chodzi przede wszystkim o przednie lampy, oraz światła przeciwmgielne. Trzeba również zmienić prędkościomierz, który pokazuje wartości w milach. Musi on pokazywać prędkość w kilometrach na godzinę.

Po dostosowaniu samochodu do ruchu prawostronnego, trzeba udać się na stacje diagnostyczną. Nasz samochód musi pozytywnie przejść testy diagnostyczne. Otrzymamy, wtedy dokumenty potwierdzające pozytywne przejście badań.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Dokumenty potrzebne do rejestracji „anglika” w Polsce

Kolejnym etapem jest zebranie odpowiednich dokumentów, potrzebnych do rejestracji „anglika” w Polsce. Wymagane są: Wniosek o zarejestrowanie samochodu, Dowód własności samochodu, Dowód odprawy celnej, Dokumenty otrzymane po przejściu badań na stacji diagnostycznej, dowód potwierdzający zapłatę akcyzy lub dokument zaświadczający o braku obowiązku dokonywania opłaty, świadectwo zgodności WE, karta pojazdu (jeżeli została wydana) i tłumaczenie dokumentów angielskich na język polski.

Po zarejestrowaniu samochodu otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny pojazdu, który należy wymienić na właściwy w ciągu 30 dni od rejestracji. Pozostanie nam tylko wykupienie ubezpieczenia samochodu i będzie on dopuszczony na stałe do ruchu w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »