REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż zagraniczna autem - przepisy drogowe, wymagane dokumnety i wyposażenie

Legacy, rowery na dachu, podróż Fot. Fotolia
Legacy, rowery na dachu, podróż Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy drogowe za granicą, wymagane dokumenty czy wyposażenie samochodu różnią się od tych w Polsce.

Wymagane dokumenty za granicą

Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym oraz dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC. Podróżując z dzieckiem nie zapomnijmy o jego dokumencie tożsamości.

REKLAMA

Zobacz galerię: Najmniej awaryjne 10-letnie auta

REKLAMA

Do części krajów bez takiego dokumentu nie wjedziemy, a w krajach unijnych w przypadku kontroli może to się dla nas skończyć wizytą na komisariacie Policji w celu potwierdzenia naszych praw do dziecka oraz mandatem karnym. Więcej przydatnych informacji o tym, jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem, dostępnych jest na portalu dzieckowpodrozy.onet.pl, którego partnerem jest marka ŠKODA.

„Do Rosji i na Białoruś musimy zaopatrzyć się w wizę, a na Ukrainę powinniśmy mieć specjalne ubezpieczenie obowiązujące na terenie tych krajów. Jeśli na Białoruś wybieramy się samochodem użyczonym, powinniśmy mieć ze sobą sporządzoną notarialnie umowę użyczenia. W innym przypadku samochód może zostać nam skonfiskowany” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Wyposażenie samochodu za granicą

W większości krajów standardowo na wyposażeniu samochodu powinna się znajdować gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka. Dodatkowo musimy pamiętać, by jadąc do Rosji mieć komplet zapasowych żarówek, a czeska Policja może sprawdzić czy posiadamy komplet zapasowych bezpieczników. W Niemczech oprócz apteczki wymagane są gumowe rękawiczki.

Dopuszczalne prędkości za granicą

U naszych sąsiadów nałożone limity prędkości zbieżne są z tymi, które obowiązują w Polsce. W terenie zabudowanym 50 km/h, poza - 90 km/h. Prędkość autostradowa jest niższa, bo w większości przypadków wynosi 130 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, że w Niemczech pomimo tego, iż na wielu odcinkach autostrad limitów prędkości nie ma, to w przypadku zdarzenia drogowego, fakt poruszenia się z prędkością wyższą niż zalecana, tj. 130 km/h, będzie działał na naszą niekorzyść.

Jazda samochodem za granicą - pasy i światła

REKLAMA

U większości naszych sąsiadów jazda w zapiętych pasach to standard, wyłamują się tylko kraje zza wschodniej granicy - Ukraina i Białoruś, które nakładają obowiązek zapinania pasów tylko na osoby siedzące z przodu. Jazda z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej w różnych krajach jest różnie regulowana.

W Rosji światła obowiązkowo włączamy na obszarze niezabudowanym, na Białorusi podczas pogorszonej widoczności lub holowania, podobnie jest na Ukrainie. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma obowiązku jazdy na światłach, ale używanie ich jest zalecane. Obowiązkowo musimy je włączyć podczas podróży przez Czechy, Litwę i Słowację.

Dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy - zagranica

Większość naszych sąsiadów ustaliło poziom dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi na 0 promili. Tylko w Niemczech i na Litwie te wartości są wyższe – odpowiednio 0,5 i 0,4 promila.

Kraje, przez które przyjdzie nam podróżować, mogą nas zaskoczyć obowiązującymi przepisami. W Rosji na przykład zabronione jest używanie w miastach sygnałów dźwiękowych oraz poruszanie się brudnym samochodem. W Niemczech pamiętajmy, że nie wolno mijać autobusu szkolonego, który sygnalizuje postój specjalnym światłem.

Pamiętajmy, że każdy gospodarz ustala zasady, które są dla niego ważne. Naszym obowiązkiem, jako gościa, jest przestrzeganie ich. Dzięki temu podróż będzie przebiegała bez komplikacji i będziemy mogli skoncentrować się na tym, co najważniejsze – na wypoczynku.

Źródło: materiały prasowe Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA